Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota: każdy ma prawo do tzw. ostatniej koszuli

0
Podziel się:

Ruch Palikota złoży w Sejmie projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego,
umownie nazywany prawem do ostatniej koszuli. Projekt zakłada wyłączenie z egzekucji komorniczej
nieruchomości będącej "minimalną normą mieszkaniową" - tłumaczyli w piątek posłowie Ruchu.

Ruch Palikota złoży w Sejmie projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego, umownie nazywany prawem do ostatniej koszuli. Projekt zakłada wyłączenie z egzekucji komorniczej nieruchomości będącej "minimalną normą mieszkaniową" - tłumaczyli w piątek posłowie Ruchu.

W kodeksie postępowania cywilnego zawarty jest katalog m.in. przedmiotów niepodlegających egzekucji komorniczej. Ruch Palikota chce, by do listy została dopisana "minimalna norma mieszkaniowa" - 10 m2 w przypadku większej rodziny oraz 20 m2 w przypadku pojedynczej osoby. Oznacza to, że każdy dłużnik miałby prawo do zachowania lub zakupu nieruchomości o takim metrażu, a komornik nie mógłby jej zająć.

"Wystarczy zmienić jeden przepis k.p.c., by komornicy nie mogli tego jedynego mieszkania zlicytować albo, aby musieli dłużnikowi zostawić kwotę, która pozwoli na zaspokojenie na wolnym rynku minimalnych potrzeb mieszkaniowych" - tłumaczył podczas konferencji prasowej w Sejmie Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, współpracującej z Ruchem Palikota.

Podkreślił, że dzięki takiemu zapisowi ludzie bankrutujący, bankrutujące gospodarstwa domowe, nie powiększą liczby bezdomnych. Według Ikonowicza, to "elementarna zasada wdowiego grosza czy ostatniej koszuli - że każdy ma prawo do tych 10 m2, lub 20 m2 powierzchni mieszkalnej niezależnie od tego, jak bardzo byłby zadłużony".

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział, że projekt noweli jest już gotowy. Według posłanki Zofii Popiołek, ma zostać złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Ikonowicz mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że "dziś można właściwie dłużnikowi zlicytować wszystko i on zostaje na ulicy". "W praktyce Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej mamy wiele takich przypadków np. osób, które prowadziły działalność gospodarczą i ta działalność im się nie powiodła" - mówił. Podkreślił, że za upadłością firm "ciągną się" często duże zadłużenia.

"W momencie, gdy to jest działalność na osobę fizyczną, to tak naprawdę ona odpowiada swoim majątkiem. A właściwie jedynym majątkiem, jaki komornik może znaleźć, jest to mieszkanie" - zaznaczył Ikonowicz. Podkreślił, że zapis noweli sprawi, że na takiej osobie nie będzie już ciążyła groźba bezdomności. Jego zdaniem, projekt noweli "zachęci ludzi do tego, by się odważali podejmować ryzyko działalności gospodarczej".

Projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego został przygotowany wspólnie przez Ruch Palikota i Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej. Ikonowicz zapowiedział kolejne wspólne projekty Kancelarii i Ruchu, m.in. ustawę o upadłości konsumenckiej.(PAP)

sdd/ par/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)