Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruchowi Palikota najbliżej do Zielonych, ale jeszcze się waha

0
Podziel się:

Planowane jest też spotkanie z przedstawicielami Partii Europejskich Socjalistów, zanim Ruch Palikota podejmie ostateczną decyzję, z jaką frakcją w Parlamencie Europejskim chce współpracować

Ruchowi Palikota najbliżej do Zielonych, ale jeszcze się waha
(Reporter)

- _ Federacyjny charakter UE, znaczenie polityki społecznej oraz tzw. zielony przemysł to podstawowe punkty wspólne nami _- powiedział w poniedziałek Janusz Palikot po spotkaniu z rzecznikiem frakcji Zielonych w PE Philippe'em Lamberts'em.

_ - Rozpoczęliśmy współpracę z międzynarodówką Zielonych w Europie. To jest, po kilku tygodniach korespondencji, pierwsze nasze bezpośrednie spotkanie, ale jesteśmy umówieni na następne w styczniu _ - powiedział Palikot na konferencji prasowej, w której wziął również udział wiceszef Europejskiej Partii Zielonych Philippe Lamberts.

Jak poinformował, planowane jest też spotkanie z przedstawicielami Partii Europejskich Socjalistów (PES), zanim Ruch Palikota podejmie ostateczną decyzję, z jaką frakcją w Parlamencie Europejskim chce współpracować. Szef Ruchu Palikota przypomniał, że kilka tygodni temu w Warszawie spotkał się z Guy'em Verhofstadtem, który jest szefem trzeciej największej frakcji w PE - frakcji liberałów i demokratów (ALDE).

Zdaniem Palikota _ jest bardzo wiele punktów wspólnych między Ruchem Palikota a frakcją Zielonych _. Zaliczył do nich m.in. koncepcję Unii Europejskiej. _ - Zarówno Zieloni jak i Ruch Palikota są najbardziej zdeterminowani na rzecz federalnego charakteru UE, czyli nie porozumienia międzyrządowego, ale właśnie wspólnego, federalnego charakteru ustroju Europy _ - oświadczył.

Zadeklarował, że interesująca dla jego partii jest również propagowana przez Zielonych idea tzw. zielonego przemysłu. _ - Dociera do nas ona głównie w postaci idei związanych z wytwarzaniem energii, ale nie dotyczy tylko tego _ - zaznaczył. Jak dodał, w tej kwestii Ruch Palikota również widzi _ wiele punktów wspólnych _ z Zielonymi.

Trzecim obszarem zbieżności - mówił Palikot - jest znaczenie polityki społecznej. _ - Relacje między polityką społeczną a wolnym rynkiem, z pewną korektą, którą my tutaj w Polsce nazywamy korektą kapitalizmu na rzecz relacji społecznych _ - powiedział.

Również Lamberts przekonywał, że europejscy Zieloni mają bardzo wiele wspólnego z Ruchem Palikota. - _ W przyszłym tygodniu będziemy się zastanawiać, w jaki sposób możemy skonkretyzować naszą współpracę _ - oświadczył.

Po listopadowym spotkaniu z Palikotem Verhofstadt w komunikacie prasowym poinformował: _ Podzielamy te same ambicje względem Europy _. Jak podkreślił, spotkanie miało na celu _ ustanowienie współpracy między partiami _ i że współpraca taka została uzgodniona. W tym samym komunikacie prasowym Janusz Palikot podkreślił: _ jesteśmy z ALDE jabłkami tego samego drzewa _. _ - Nasze polityczne ambicje i cele są zgodne, jestem wdzięczny za zaproszenie do współpracy _ - napisał Palikot. Wyraził przekonanie, że współpraca z ALDE wzmocni pozycję Ruchu Palikota.

Palikot był pytany, czy po spotkaniu z Lamberts'em może już powiedzieć, że jego partii bliżej jest do liberałów czy też do Zielonych. Jak przekonywał, jego partia - podobnie jak wszystkie nowe zjawiska polityczne - nie daje się łatwo określić według tradycyjnego podziału sceny politycznej.

_ - Nie da na się nas tak łatwo wrzucić do lewicy, nie da się nas zamknąć w jakiejś historycznej, politycznej nazwie _ - powiedział. Jak zadeklarował, jest socjalistą i liberałem zarazem, co - jego zdaniem - jest możliwe.

_ - W sprawach światopoglądowych jestem liberałem, w sprawach produkcji jestem także liberałem, ale w sprawach podziału produkcji, w kwestii pewnego poziomu interwencji państwa jestem socjalistą _ - oświadczył. Jak dodał, w sprawach ochrony środowiska podziela z kolei poglądy Zielonych.

O Ruchu Palikota czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t198223.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/baron;sld;uciekl;do;ruchu;palikota,88,0,984152.html) Kolejny baron SLD w objęciach Palikota Były szef SLD w Łodzi, Krzysztof Makowski dołączył do Ruchu Palikota.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t131272.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;bagatelizuje;odejscia;z;sld,56,0,983608.html) Przejmują "zużyte elementy i symbole" SLD Szef klubu SLD zaapelował do mediów, aby nie dały się nabrać na politykę informacyjną Ruchu Palikota.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t197005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byli;samorzadowcy;sld;dolaczyli;do;ruchu;palikota,49,0,983345.html) Przez pieniądze wybrali Palikota zamiast SLD Jak twierdzą zostali usunięci ze stołecznych struktur SLD po tym jak głośno pytali o finansowanie kampanii wyborczej tej partii w Warszawie.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)