Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruda Śląska: 14 wcześniaków skorzystało z pomocy banku mleka

0
Podziel się:

Przez półtora miesiąca funkcjonowania Śląskiego Banku Mleka Kobiecego w
Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, 14 wcześniaków urodzonych w tej
placówce otrzymało naturalny pokarm od 10 honorowych dawczyń.

*Przez półtora miesiąca funkcjonowania Śląskiego Banku Mleka Kobiecego w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, 14 wcześniaków urodzonych w tej placówce otrzymało naturalny pokarm od 10 honorowych dawczyń. *

Celem Śląskiego Banku Mleka Kobiecego jest wsparcie matek, które nie mogą karmić dziecka piersią. W pierwszej kolejności bank wspomaga przedwcześnie urodzone dzieci z masą ciała poniżej 1 kg, a także pozostałe wcześniaki. W drugiej kolejności z mleka mogą korzystać dzieci urodzone o czasie, w sytuacji kiedy laktacja u mamy jest niewystarczająca lub karmienie naturalne jest przeciwwskazane ze względów medycznych.

Chęć niesienia pomocy wcześniakom zadeklarowało jak dotąd 10 matek wcześniaków z Rudy Śląskiej. "Pokarm oddają w zależności od zapotrzebowania. Mleko możemy pasteryzować i przechowywać w stanie głębokiego zamrożenia przez wiele tygodni" - powiedział PAP ordynator oddziału neonatologicznego prof. Janusz Świetliński ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Aktualnie w rudzkim oddziale jest troje wcześniaków.

Bank Mleka dysponuje specjalnym pokojem laktacyjnym, w którym mamy odciągają mleko. Mleko pozyskiwane jest do sterylnych zestawów. Przechowuje się je w specjalnych chłodziarkach rejestrujących panującą wewnątrz temperaturę.

Honorową dawczynią mleka może zostać kobieta, która przejdzie drobiazgową procedurę oraz serię badań kontrolnych; zostanie przebadana m.in. w kierunku HIV, kiły oraz HCV czyli wirusowego zapalenie wątroby typu C. Potencjalna dawczyni nie może m.in. pić alkoholu, palić papierosów, robić tatuaży.

Bank otwarto oficjalnie w czerwcu tego roku, ale jego pełny rozruch - jak poinformował prof. Świetliński - nastąpił 1,5 miesiąca temu.

Pierwsza tego typu placówka w Polsce powstała w marcu tego roku w Warszawie. W Europie jest już ok. 160 banków mleka kobiecego, najwięcej jest ich w Szwecji, Finlandii, Anglii, Francji i Niemczech.(PAP)

ktp/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)