Notowania

wiadomości
28.12.2012 08:15

Ruda Śląska: Fotografie Rafała Milacha na wystawie "Bardzo piękny projekt"

Mieszkańców Śląska i Zagłębia i ich pasje można będzie od piątkowego popołudnia oglądać na wystawie fotogramów Rafała Milacha pt. "Bardzo piękny projekt", prezentowanej w gablotkach przy wejściu do kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Mieszkańców Śląska i Zagłębia i ich pasje można będzie od piątkowego popołudnia oglądać na wystawie fotogramów Rafała Milacha pt. "Bardzo piękny projekt", prezentowanej w gablotkach przy wejściu do kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej. *

Rafał Milach jest zaliczany do czołówki polskich fotografów młodego pokolenia. Jeden z jego ostatnich projektów to opowieść o współczesnych młodych Rosjanach. Tym razem zapytał swoich bohaterów - przede wszystkim mieszkańców Rudy Śląskiej - o piękno w ich miejscu i czasie, czyli na terenie współczesnego Śląska.

Efekt tych poszukiwań zostanie pokazany w kilku gablotach głównym wejściu do kopalni, przez które codziennie przechodzą wszyscy pracownicy. Właśnie tam zawsze znajdują się gablotki z ważnymi informacjami dyrekcji czy związków zawodowych. Nietypowa forma i miejsce ekspozycji projektu Milacha nawiązuje do tej zakładowej praktyki.

Bohaterami "Bardzo pięknego projektu" są uczestnicy i zwycięzcy różnych konkursów, ludzie stawiający sobie rozmaite cele i starający się je osiągnąć. Narracja pracy Milacha zbudowana jest z drobnych historii, detali - tego, co w ich pasji jest dla nich najważniejsze.

Wystawę zorganizowano w ramach projektu Metropolis, mającego na celu stworzenie współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłębia. Partnerami programu są Muzeum Śląskie i Górnośląski Związek Metropolitalny.

Jak podkreślił kurator wystawy Stanisław Ruksza, "Bardzo piękny projekt" nawiązuje w pewien sposób do innego fotograficznego projektu Milacha sprzed 10 lat, poświęconego Śląskowi pt. "Szare". "To była kwintesencja postindustrialnej fotografii. Obecny projekt odwraca tę wizję Śląska - pokazuje ludzi, którzy stawiają sobie cele, dążą do ich spełnienia, do pełni życia" - powiedział PAP.

Jak wyjaśnił, miejsce i czas otwarcia ekspozycji również wybrano nieprzypadkowo. "W Rudzie Śląskiej nie ma właściwie galerii prezentującej sztukę współczesną. Tymczasem my, organizatorzy wystawy - Fundacja Imago Mundi i Centrum Sztuki Współczesnej Kronika - lubimy implantować sztukę współczesną w miejsca, gdzie jej nie ma" - wyjaśniał.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 14, kiedy górnicy opuszczają kopalnię. "To niezwykła godzina, która na Śląsku zastępuje właściwie południe" - powiedział Ruksza.

Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia.

Urodzony w 1978 r. Rafał Milach pochodzi z Gliwic, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach i Instytut Fotografii Twórczej w Opawie. Przez ponad 10 lat zajmował się kwestią transformacji w krajach byłego Związku Radzieckiego. Owocem tej pracy jest książka "7 Pokoi" oraz liczne eseje.

Fotografie Milacha były prezentowane m.in. w MOCA w Szanghaju, Kiyosato Museum of Photographic Art w Japonii czy podczas Rencontres Photographiques d'Arles. W ostatnich latach otrzymał m.in. stypendium Ministra Kultury, Europejskiej Fundacji Kultury oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Nagradzany m.in. na World Press Photo, Pictures of the Year International oraz New York Photo Awards Festival. (PAP)

lun/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz