Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruda Śląska: Gabinet prof. Jana Karskiego w nowej odsłonie

0
Podziel się:

Dostępny dla zwiedzających od ponad roku edukacyjny gabinet prof. Jana
Karskiego w Rudzie Śląskiej od środy ma nowe oblicze. Ekspozycję uatrakcyjniły kolejne unikatowe
pamiątki po legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego oraz multimedia.

Dostępny dla zwiedzających od ponad roku edukacyjny gabinet prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej od środy ma nowe oblicze. Ekspozycję uatrakcyjniły kolejne unikatowe pamiątki po legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego oraz multimedia.

Rudzki gabinet to pomysł działającego w tym mieście od czterech lat Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. Jego inicjatorką była przyjaciółka profesora i Kaya Mirecka-Ploss, która również przekazała instytutowi część pamiątek po legendarnym kurierze.

"Przez rok działania Interaktywnego Gabinetu Profesora Jana Karskiego odwiedziło nas już blisko 600 osób. Na podstawie obserwacji i opinii zwiedzających postanowiliśmy uatrakcyjnić salę przedstawiającą przebieg misji kurierskich profesora" - powiedział dyrektor wykonawczy instytutu Aleksander Maicher.

Nowa sala ekspozycyjna została wyposażona w trzy dotykowe tablety i podświetlane mapy z przebiegiem misji Karskiego. Całość otrzymała nowy wystrój, lepiej oddający klimat heroicznych misji profesora.

"To nie koniec nowości. Dzięki współpracy z Instytutem Hoovera w Waszyngtonie pozyskaliśmy kserokopię oryginalnego raportu profesora Karskiego oraz zdjęcia rodzinne Kozielewskich (to prawdziwe nazwisko Karskiego - PAP) sprzed 1939 roku" - wskazał dyrektor.

Wśród eksponatów, które już wcześniej znalazły się w gabinecie, jest m.in. biurko, przy którym Karski pracował przez ostatnie dziesięć lat swego życia. Jest wiele innych pamiątek, w tym popiersie prof. Karskiego i kryształowa szkatułka z widokiem Pałacu Prezydenckiego, którą profesorowi podarował Aleksander Kwaśniewski.

Inne eksponaty to np. srebrny krzyż Virtuti Militari, dwie flagi - polska i amerykańska - które okrywały trumnę Karskiego, oraz dokument nadania profesorowi 7 czerwca 1982 r. tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Z przedmiotów codziennego użytku jest kubek i talerz profesora, różaniec, porcelanowy krzyż oraz zdjęcie kota, które Karski zwykł trzymać na biurku.

Środową uroczystość otwarcia gabinetu połączono z panelem dyskusyjnym na temat zagrożeń nacjonalizmem i ksenofobią w czasach obecnego kryzysu. Dyskusję poświęcono m.in. niebezpieczeństwom, jakie niesie światowy kryzys dla dialogu międzykulturowego w Europie. W tym kontekście Maicher wspomniał słowa Jana Karskiego: "wielkie zbrodnie mają zawsze początek w małych aktach nietolerancji".

"W czasach rosnącej ilości wydarzeń na tle nacjonalistycznym i ksenofobicznym w Europie chcemy zapytać, czy rosnące napięcie w społeczeństwach europejskich w czasach kryzysu może być początkiem odradzających się idei, zagrażających budowanemu od kilkudziesięciu lat dialogowi międzykulturowemu w Europie" - powiedział dyrektor.

Gabinet prof. Karskiego znajduje się w dawnym Pałacyku Myśliwskim Donnersmarcków; w pomieszczeniach przekazanych Instytutowi Karskiego przez rudzki samorząd.

Prof. Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Na Śląsku - w konsulacie polskim w Gliwicach - rozpoczynał karierę jako młody dyplomata przed II wojną światową. W czasie wojny jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. W porozumieniu z Żydowskim Komitetem Narodowym przeprowadził wizję lokalną w warszawskim getcie. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami, jak napisana w 1944 r. książka "Tajne państwo", opisująca sytuację w okupowanej Polsce. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego działa od jesieni 2008 r. Jego celem jest edukacja młodzieży w duchu otwartości i dialogu. Placówka uczestniczy w międzynarodowych projektach m.in. teatralnych.(PAP)

mab/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)