Ruda Śląska: Ireneusz Czapiga zwycięzcą 12-godzinnego biegu ulicznego

0

Ireneusz Czapiga ze Świętochłowic został zwycięzcą 12-godzinnego biegu
ulicznego zorganizowanego w Rudzie Śląskiej. Przebiegł w tym czasie najdłuższy dystans - ponad 128
km. W biegu udział wzięło 66 zawodników, w tym 8 kobiet.

Ireneusz Czapiga ze Świętochłowic został zwycięzcą 12-godzinnego biegu ulicznego zorganizowanego w Rudzie Śląskiej. Przebiegł w tym czasie najdłuższy dystans - ponad 128 km. W biegu udział wzięło 66 zawodników, w tym 8 kobiet.

Dwunastogodzinny bieg uliczny w Rudzie Śląskiej został zorganizowany po raz czternasty. Biegacze próbowali pokonać jak najdłuższy dystans w tym czasie.

W tym roku o laury walczyło 66 biegaczy, w tym czterech z Białorusi i Niemiec.

Najmłodszy z uczestników miał 21 lat, a najstarszy 70 lat.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej podobnie jak przed rokiem bezkonkurencyjny okazał się Ireneusz Czapiga ze Świętochłowic, który w czasie 12 godzin przebiegł dystans ponad 128 km. Czapiga również w ubiegłym roku stanął na podium.

Na drugim miejscu znalazł się reprezentujący AZS Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Tomasz Kuliński, który przebiegł niespełna 126 km. Trzecie miejsce zajął Adam Prokopczuk ze Szczecina, który przebiegł 124 km.

W biegu uczestniczyło także 8 kobiet, m.in. reprezentująca AZS Akademii Fizycznej w Katowicach Aleksandra Niwińska - rekordzistka Polski w biegu 24-godzinnym. Niwińska pokonując w ciągu 12 godzin dystans 123 km, zajęła 4 miejsce w kategorii generalnej.

Najlepszym biegaczem pochodzącym z Rudy Śląskiej został najbardziej utytułowany ultramaratończyk z tego miasta oraz organizator XIV Międzynarodowego Rudzkiego Biegu 12-godzinnego August Jakubik, który pokonał blisko 105 km.

Zawodnik, który uzyskał najkrótszy dystans, przebiegł 45 km.

Bieg zakończył się w sobotę wieczorem. Uczestnicy biegu przez dwanaście godzin biegali specjalnie wyznaczoną trasą na terenie miasta (długość jednego okrążenia to ponad 1,3 km).

Pierwszy bieg odbył się w 1999 roku. Wtedy wystartowało 15 zawodników, jednak z każdym rokiem jest coraz więcej zgłoszeń.

W historii biegu najdłuższy dystans pokonał Maciej Ciepłak, który w 2004 roku przebiegł ponad 144 km. (PAP)