Notowania

hałas
12.06.2012 10:33

Ruda Śląska ma mapę hałasu. Gdzie najgłośniej?

Hałas w niektórych rejonach Rudy Śląskiej - zwłaszcza przy najbardziej uczęszczanych drogach - zbliża się do 90 decybeli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Hałas w niektórych rejonach Rudy Śląskiej - zwłaszcza przy najbardziej uczęszczanych drogach - zbliża się do 90 decybeli, na obrzeżach miasta jego natężenie spada do ok. 50 decybeli - wynika ze specjalnej mapy, zamieszczonej na stronie internetowej magistratu.

Według badań niekorzystne zmiany w organizmie może powodować już hałas o natężeniu ok. 70 decybeli. Jeżeli przekracza 75 decybeli, skutkiem może być np. nadciśnienie czy zaburzenia pracy żołądka. Hałas powyżej 90 decybeli skutkuje osłabieniem i ubytkami słuchu.

Z rudzkiej mapy hałasu można dowiedzieć nie tylko tego, czy dana okolica jest spokojna czy nie, ale również, co jest źródłem hałasu. Mapa pokazuje średnie poziomy dźwięku w ciągu całej doby i w porze nocnej. Można na niej wyodrębnić cztery rodzaje hałasu: drogowy, kolejowy, tramwajowy i przemysłowy.

Pomiary wykonywane były przez całą dobę. Hałas drogowy sprawdzany był w 130 punktach, kolejowy w 15, tramwajowy w 8, a przemysłowy w 40 punktach. Dodatkowo zmierzono poziom hałasu na 20 parkingach przy dużych obiektach handlowych.

Przedstawiciele lokalnych władz zaznaczają, że funkcja informacyjna to tylko jedno z zastosowań mapy akustycznej; przede wszystkim jest ona niezbędna do opracowania programu ochrony środowiska przed hałasem.

Jak wyjaśniła Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, taki program musi powstać i zostać przyjęty przez Radę Miasta do końca czerwca 2013 r.

Mapa jest także ważnym narzędziem planowania zabudowy. _ - Dlatego tak istotne jest, że nasza mapa obejmuje całe miasto, także miejsca, które obecnie są peryferyjne, a w przyszłości mogą być miejscem inwestycji _ - podkreśliła Ewa Wyciślik. Mapa będzie aktualizowana co pięć lat.

Umowa na opracowanie mapy akustycznej została zawarta w kwietniu ubiegłego roku. Prace nad projektem podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy obejmował m.in. wykonanie pomiarów hałasu. Podczas drugiego wykonano obliczenia, opracowano część graficzną i opisową mapy, a następnie opublikowano ją na portalu internetowym.

Obowiązek oceny stanu akustycznego środowiska i obserwacji jego zmian przez sporządzanie co pięć lat map akustycznych nałożyły na miasta powyżej 100 tys. mieszkańców prawo ochrony środowiska oraz przepisy unijne.

Koszt wykonania mapy akustycznej Rudy Śląskiej wyniósł ponad 609 tys. zł. Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego kwotą 518 tys. zł, stanowiącą 85 proc. jego wartości.

Tagi: hałas, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz