Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
29.10.2006 17:00

Rumunia: Jest nowy kandydat na komisarza UE

Premier Rumunii Calin Popescu-Tariceanu mianował nowego kandydata na rumuńskiego komisarza w Unii Europejskiej - poinformowano w niedzielę w oświadczeniu rządu w Bukareszcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Rumunii Calin Popescu-Tariceanu mianował nowego kandydata na rumuńskiego komisarza w Unii Europejskiej - poinformowano w niedzielę w oświadczeniu rządu w Bukareszcie.

W przeddzień swoją kandydaturę na to stanowisko wycofał liberalny senator Varujan Vosganian, bowiem pod jego adresem pojawiły się różnorodne zarzuty związane z przeszłością senatora.

Premier Tariceanu nie wymienił nazwiska nowego kandydata na unijnego komisarza, lecz media piszą, powołując się na deputowanych z rządzącej Partii Narodowo-Liberalnej, że będzie nim wiceminister spraw zagranicznych Leonard Orban - polityk bezpartyjny, który był głównym negocjatorem Rumunii w jej rozmowach akcesyjnych z UE.

Według telewizji Realitatea, propozycję zostania rumuńskim komisarzem UE odrzucił Mihai-Razvan Ungureanu, który powiedział w niedzielę, że chce kontynuować pracę jako szef dyplomacji.

Rumunia przystąpi do UE 1 stycznia 2007 roku razem z Bułgarią.

Każdy unijny kraj ma swego przedstawiciela w Komisji Europejskiej, którego kandydatura musi być zatwierdzona przez przewodniczącego Komisji Jose Manuela Barroso.

Vosganian takiej akceptacji nie uzyskał.

Z nieoficjalnych wypowiedzi wynika, że zastrzeżenia wobec niego wiążą się z niedawno ujawnionymi informacjami na temat jego niejasnych powiązań ze światem biznesu, a także oskarżeń o to, że w czasach reżimu komunistycznego w Rumunii był informatorem tajnej policji politycznej Securitate. (PAP)

mmp/ ap/

2937 arch.

Tagi: rumunia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz