Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Minister finansów podał się do dymisji

0
Podziel się:

Rumuński minister finansów Daniel Chitoiu podał się w
czwartek do dymisji, utraciwszy poparcie swojej partii - poinformowało źródło w kierownictwie tej
partii. Według niego tekę po Chitoiu obejmie minister zdrowia Eugen Nicolaescu.

Rumuński minister finansów Daniel Chitoiu podał się w czwartek do dymisji, utraciwszy poparcie swojej partii - poinformowało źródło w kierownictwie tej partii. Według niego tekę po Chitoiu obejmie minister zdrowia Eugen Nicolaescu.

Chitoiu nie informował na bieżąco swojej partii o planowanej przez lewicowych partnerów rządzącej koalicji (Związek Społeczno-Liberalny, USL) restrukturyzacji zadłużenia bankowego nisko zarabiających pożyczkobiorców i rozłożeniu go na dwa lata - podało źródło, na które powołuje się Reuters.

"Złożył rezygnację; winiono go za to, że nie przedyskutował tych planów z partią" - podało źródło.

Ekonomista Chitoiu był od 2012 roku również wiceministrem. Dziennikarzom powiedział, że odchodzi z rządu i skoncentruje na działalności partyjnej przed zbliżającymi się wyborami.

Polityczne kłótnie raz po raz od 24 lat, od obalenia w Rumunii komunizmu, utrudniają rozwój kraju - pisze Reuters. Według agencji odejście Chitoiu z rządu nie powinno zaniepokoić inwestorów nawet w czasie turbulencji na wschodzących rynkach. Kluczowe dla utrzymania wiarygodności finansowej kraju porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy Rumunia zapewniła sobie wcześniej w tym tygodniu. Ponadto w Rumunii odpowiedzialność ministra finansów uległa osłabieniu w 2012 roku wraz z utworzeniem osobnego ministerstwa ds. budżetu.

Dymisję Chitoiu uzgodniono na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami starszych rangą członków Związku Społeczno-Liberalnego. Sygnalizuje ona wzrost temperatury politycznej w tym drugim z najbiedniejszych krajów unijnych w roku wyborów prezydenckich i europejskich.

Premier Victor Ponta przewiduje, by pożyczkobiorcom zarabiającym mniej niż 1601 lei (490 dolarów) miesięcznie i niemającym długów starszych niż trzymiesięczne zmniejszyć o połowę wysokość miesięcznych rat w okresie dwuletnim.

Szef misji MFW w Rumunii powiedział we wtorek agencji Reutera, że dzięki lepszym podstawom makroekonomicznym rumuńska gospodarka wytrzymuje ostatnie turbulencje na rynkach wschodzących, ale musi zachować ostrożność, by nie dopuścić do niepewności na rynkach w roku wyborczym.

W tym tygodniu Rumunia zawarła z MFW porozumienie o pomocy w wysokości 5,44 mld dolarów mimo sporów o akcyzę od paliw między Pontą a prezydentem Traianem Basescu. (PAP)

klm/ mc/

15681147 15681816

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)