Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Porozumienie z MFW i UE ws. programu prywatyzacji

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska porozumiały się z
prawicowym rządem Rumunii w sprawie programu prywatyzacji oraz innych przedsięwzięć na rzecz
sanacji deficytowych przedsiębiorstw państwowych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska porozumiały się z prawicowym rządem Rumunii w sprawie programu prywatyzacji oraz innych przedsięwzięć na rzecz sanacji deficytowych przedsiębiorstw państwowych.

Jak oświadczył w poniedziałek w Bukareszcie z okazji zakończenia wspólnej misji badawczej główny negocjator MFW Jeffrey Franks, chodzi przede wszystkim o zmiany "w sektorach energetycznym i transportowym", które są "decydujące dla wzrostu gospodarczego" w Rumunii.

Opiewający na 20 mld euro pakiet doraźnych kredytów, jaki przed dwoma laty zapewniły Rumunii MFW i instytucje Unii Europejskiej, już wygasł, ale Bukareszt zawarł z MFW nowe, tak zwane zabezpieczające porozumienie kredytowe (precautionary credit line). Udostępnia ono Rumunii na wypadek wyłącznie nadzwyczajnych okoliczności środki MFW w łącznej kwocie 3,46 mld euro. Porozumienie przewiduje też dołożenie do tego przez UE dalszych 1,5 mld euro, a przez Bank Światowy 400 mln euro.

Jak powiedział dziennikarzom Franks, w najbliższych miesiącach Rumunia skieruje na giełdę po 15 proc. akcji dochodowych przedsiębiorstw państwowych, jak spółki energetyki wodnej Hidroenergetica i atomowej Nuclearelectrica oraz firmy gazownicze Romgaz i Transgaz.

Ważnym punktem uzgodnionej z MFW i Komisją Europejską deklaracji zamiarów jest finansowa sanacja tych przedsiębiorstw państwowych, które od lat przynoszą straty. W ubiegłym roku rumuński rząd zgodził się obniżyć ich łączne zadłużenie do poziomu poniżej 4,5 mld euro, ale nie zdołał tego zrealizować.

Obecnie rozważa się podzielenie deficytowych przedsiębiorstw, jak państwowe koleje CFR, dostawca energii cieplnej Termoelectrica i spółki węglowe. W przypadku innych przynoszących straty firm wchodzi w grę ich prywatne lub międzynarodowe zarządzanie - dodał Franks. (PAP)

dmi/ ro/

8945681

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)