Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumunia: Protest w Bukareszcie przeciwko kopalni złota w Rosia Montana

0
Podziel się

Około 2500 osób demonstrwało w niedzielę w Bukareszcie przeciwko
planowanej budowie kopalni złota w Rosia Montana, w której kruszec pozyskiwany będzie z użyciem
dużej ilości cyjanku. Uruchomienie odkrywkowej kopalni wiąże się ze zniszczeniem czterech gór.

bEpVkRwB

*Około 2500 osób demonstrwało w niedzielę w Bukareszcie przeciwko planowanej budowie kopalni złota w Rosia Montana, w której kruszec pozyskiwany będzie z użyciem dużej ilości cyjanku. Uruchomienie odkrywkowej kopalni wiąże się ze zniszczeniem czterech gór. *

"Ratujmy Rosia Montana" - skandowali protestujący; później zablokowali główną arterię rumuńskiej stolicy. Kopalnia ma rocznie zużywać w procesie pozyskiwania złota 12 tys. ton cyjanku.

W Bukareszcie i innych rumuńskich miastach od tygodnia trwają protesty przeciwko przyjętemu w końcu sierpnia projektowi rządowemu, który przewiduje rozwój kopalni wydobywających złoto.

bEpVkRwD

W rządowym planie strategicznym mowa jest o "wyjątkowym interesie narodowym", jakim miałaby być eksploatacja złóż złota, o co zabiega kanadyjska spółka Gabriel Resources. Przewiduje ona pozyskanie metodą cyjanizacji 300 ton złota i 1600 ton srebra w Rosia Montana w Górach Zachodniorumuńskich.

Rząd premiera Victora Ponty przewiduje ułatwienia dla Rosia Montana Gold Corporation, należącej do Gabriel Resources, która od lat 90. stara się o eksploatację złóż złota w Rumunii.

W piątek o wycofanie projektu apelowała organizacja Greenpeace i Stowarzyszenie na rzecz czystej Rumunii (ARC), które prowadzi walkę z korupcją.

Historyczny pejzaż Rosia Montana został w czerwcu zgłoszony do listy najbardziej zagrożonych zabytków przez organizację pozarządową Europa Nostra. (PAP)

bEpVkRwJ

klm/ ap/

14536597 arch.

bEpVkRxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)