Notowania

sąd
14.12.2009 18:58

Rumunia: Sąd Konstytucyjny potwierdził zwycięstwo Basescu

Rumuński Sąd Konstytucyjny potwierdził w poniedziałek zwycięstwo w wyborach prezydenckich Traiana Basescu. Odrzucił też żądanie jego rywala w drugiej turze wyborów, byłego ministra spraw zagranicznych Mircei Geoany, który domaga się, by anulować głosowanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rumuński Sąd Konstytucyjny potwierdził w poniedziałek zwycięstwo w wyborach prezydenckich Traiana Basescu. Odrzucił też żądanie jego rywala w drugiej turze wyborów, byłego ministra spraw zagranicznych Mircei Geoany, który domaga się, by anulować głosowanie. *

"Sąd Konstytucyjny potwierdził, że Basescu został wybrany na prezydenta Rumunii, gromadząc największą liczbę głosów. Sąd jednogłośnie odrzucił żądanie przedstawione przez Partię Socjaldemokratyczną (PSD) domagającą się anulowania drugiej tury wyborów, która odbyła się 6 grudnia" - poinformowano w komunikacie sądu.

Stojący na czele PSD Geoana domagał się unieważnienia drugiej tury wyborów, oskarżając dotychczasowego prezydenta i jego Partię Demokratyczno-Liberalną (PLD) o "masowe oszustwa".

Po powtórnym przeliczeniu przez centralną komisję wyborczą 138 tys. głosów, które początkowo uznano za nieważne, Sąd Konstytucyjny uznał, że wynik wyborów nie uległ zmianie.

Przeliczenia anulowanych głosów domagał się Geoana. Komisja wyborcza uznała, że 2247 z tych głosów jest jednak ważnych, z czego 1260 oddano na Basescu, a 987 na Geoanę.

Ostatecznie Basescu otrzymał 50,33 proc. głosów, a Geoana - 49,67 proc.

"Akceptuję decyzję sądu i życzę Traianowi Basescu powodzenia" - oświadczył Geoana.(PAP)

keb/ kar/

5314802

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz