Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
24.09.2010 12:43

Rumuńscy policjanci protestują przeciwko obniżeniu płac

Ich zarobki od lipca zostały obcięte o jedną czwartą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na ulicach Bukaresztu demonstruje około pięciu tysięcy stróżów prawa. Ich zarobki od lipca zostały obcięte o jedną czwartą.

_ - Namawiamy rząd do wycofania się ze zmniejszenia wynagrodzeń i planów redukcji zatrudnienia w policji. Policjant wykonuje trudny zawód i powinien być odpowiednio wynagradzany _ - powiedział wiceprzewodniczący związku Pro Lex, Bogdan Marica.

Demonstranci reprezentujący dwa główne związki policyjne - Pro Lex i SNPPC - zebrali się przed parlamentem, skąd udali się do prezydenckiego pałacu Cotroceni w nadziei, że prezydent Traian Basescu przyjmie ich delegację.

- _ Liczymy na otrzymanie od prezydenta odpowiedzi na nasze żądania _ - powiedział szef SNPPC, Marin Gruia.

Według związku Pro Lex policjanci zarabiają obecnie równowartość od 240 do 350 euro miesięcznie. Wielu policjantów ze związku SNPPC, w proteście przeciwko obniżce zarobków, ograniczyło już w poniedziałek swą aktywność i nie wypisywało mandatów kierowcom.

W środę około 10 tysięcy osób demonstrowało w Bukareszcie przeciwko oszczędnościom budżetowym, apelując o dymisję rządu.Rumunia podpisała w 2009 roku, gdy jej gospodarka skurczyła się o 7,1 procent, porozumienie z MFW, Unią Europejską i Bankiem Światowym o pożyczce wysokości 20 mld euro. Część pieniędzy został wydana na wypłacenie wynagrodzeń i emerytur.

Warunkiem przyznania pożyczki były drastyczne kroki oszczędnościowe, aby utrzymać tegoroczny deficyt budżetowy na planowanym poziomie 6,8 proc. PKB. Obcięto o jedną czwartą zarobki i rozpoczęto cięcia w zatrudnieniu pracowników w sektorze publicznym, podniesiono VAT o 5 punktów proc. do 24 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t111378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rumuni;demonstruja;przeciwko;oszczednosciom,36,0,679972.html) Rumuni demonstrują przeciwko oszczędnościom Żądają m .in. przywrócenia płac do poziomu z 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t89404.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/greccy;kierowcy;szykuja;sie;do;marszu;na;parlament,37,0,679205.html) Greccy kierowcy szykują się do marszu na parlament Sprzeciwiają się rządowym planom zniesienia licencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t40480.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;zwiazki;zawodowe;zapowiadaja;protesty,157,0,673949.html) Bułgaria: Związki zawodowe zapowiadają protesty Sprzeciwiają się rządowym planom reformy emerytalnej.
Tagi: rumunia, policjanci, policja, protest, demonstracja, płace, redukcje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz