Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Russów: Ojciec Marii Dąbrowskiej bohaterem "Niedzieli u Niechciców"

0
Podziel się:

Przypomnieniu ważnego etapu z życia ojca Marii Dąbrowskiej Józefa Szumskiego
z czasów jego administrowania majątkiem ziemskim w podkaliskiej wsi Russów poświęcony zostanie
festyn, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w tej miejscowości.

Przypomnieniu ważnego etapu z życia ojca Marii Dąbrowskiej Józefa Szumskiego z czasów jego administrowania majątkiem ziemskim w podkaliskiej wsi Russów poświęcony zostanie festyn, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w tej miejscowości.

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Szumskiego (1844-1912). "Był synem Teofila Szumskiego i Florentyny Sułkowskiej, podupadłej rodziny szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe, mając niespełna 19 lat zgłosił się do oddziału i walczył z pełnym oddaniem" - powiedziała PAP kustosz miejscowego muzeum im. Marii Dąbrowskiej Grażyna Przybylska.

W 1889 r. Szumski rozpoczął pracę w zaniedbanym majątku Waliszewskich w Russowie. W ciągu 20 lat doprowadził go do rozkwitu. "Na te lata przypada najszczęśliwszy okres w jego życiu" - mówi Przybylska. W Russowie przyszło na świat pięcioro jego dzieci, wśród nich Maria. W świadomości rodziny Russów kojarzył się zawsze z domem rodzinnym, chociaż w sensie formalnym nigdy nim nie był.

Po sprzedaży Russowa, Szumscy w 1909 r. przenieśli się do pobliskiego Poklękowa, a wkrótce do Wojsławic, gdzie Józef zmarł i został tutaj pochowany.

"Ojciec Marii Dąbrowskiej był wielkim patriotą, swoją pracę traktował jako swoistą misję, posłannictwo" - powiedziała Przybylska.

Według niej, Dąbrowska w swojej twórczości wielokrotnie sięgała do wątków biograficznych. W "Uśmiechu dzieciństwa", "Ludziach stamtąd", "Nocach i dniach" oraz w "Dziennikach" ważne miejsce zajmuje Russów i losy najbliższej rodziny, ukryte pod postaciami powieściowych bohaterów. W sposób szczególny potraktowała ojca, który stał się bohaterem głośnej powieści "Noce i dnie" i wszedł do literatury polskiej jako Bogumił Niechcic.

Pisarka była bardzo związana z Russowem. W 1957 r. w miesięczniku "Ziemia Kaliska" tak wspominała swój rodzinny dom: "Jestem dzieckiem Ziemi Kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek. Ta ziemia kształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mojej twórczości".

Podczas festynu "Niedziela u Niechciców" zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa "Rodzina Szumskich w Russowie". Będzie można posłuchać także tekstów Dąbrowskiej z "Nocy i dni" oraz z "Uśmiechu dzieciństwa", w wykonaniu Grażyny Ostaszewskiej z Muzeum Marii Dąbrowskiej w Warszawie.

Dostępne będą także stoiska: monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła, Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej, skład kapeluszy letnich, cukiernia parkowa, andruty i wata cukrowa, chleb i smalec "od Żarneckiej", miody staropolskie.

Festyny w Russowie, zatytułowane "Niedziela u Nichciców", poświęcone są zawsze Marii Dąbrowskiej i jej rodzinie. Odbywają się od kilku lat. Od czerwca do sierpnia organizowane są zwykle trzy razy i zawsze przyciągają po kilkaset osób.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)