Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza 11. edycja kampanii "Czyste Plaże"

0
Podziel się:

Nawyk segregacji odpadów ma wyrabiać u urlopowiczów 11. edycja ekologicznej
kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże". W tym roku
zaangażowało się w nią 11 nadmorskich gmin i Słowiński Park Narodowy.

Nawyk segregacji odpadów ma wyrabiać u urlopowiczów 11. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże". W tym roku zaangażowało się w nią 11 nadmorskich gmin i Słowiński Park Narodowy.

Kampania będzie trwała do końca wakacji. W tym roku - jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Słupsku (Pomorskie) Artur Łobocki z zarządu Fundacji Recal - w jej ramach ma być przeprowadzonych 300 edukacyjnych warsztatów dla wypoczywających nad morzem kolonistów.

Przewidywana liczba uczestników kampanii "Czyste Plaże 2010" to 12-14 tys. dzieci i młodzieży.

Na potrzeby tegorocznej kampanii przygotowano 3,5 tys. plakatów i 24 tys. kartek pocztowych, 15 tys. worków na puszki, 30 tys. magnesów, 1,5 tys. koszulek, 4,5 tys. gier minikoszykówka, 1,5 tys. bawełnianych toreb i 1,2 tys. latarek na dynamo.

Koalicję "Czystych Plaż" w 2010 r. tworzą: Sopot, Gdynia, Puck, Hel, Jastarnia, Władysławowo, Krokowa, Słowiński Park Narodowy (Pomorskie), Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście (Zachodniopomorskie).

Łobocki powiedział, że w czasie poprzednich kampanii przeprowadzono łącznie prawie 1400 warsztatów, w których uczestniczyło prawie 70 tys. dzieci i młodzieży oraz zebrano prawie 3 tys. ton aluminiowych puszek.

Z danych Fundacji Recal wynika, że w 2009 r. recykling alu-puszek w Polsce wyniósł 66 proc. Polacy piją jednak coraz więcej napojów nalewanych do aluminiowych puszek: w 1999 r. na statystycznego Polaka przypadało 30 puszek rocznie, w 2004 r. - 57, w 2009 r. - 110.

Fundacja podaje, że zużycie jednej tony aluminium z odzysku to oszczędność 4 ton boksytów (podstawowa ruda glinu) i 700 kg ropy naftowej. Produkcja wtórnego aluminium jest zaś o 60 proc. tańsza od wytwarzania aluminium z boksytów. (PAP)

sibi/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)