Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza druga edycja projektu Wielkopolska: Rewolucje

0
Podziel się:

W Wielkopolsce po raz drugi rusza projekt kulturalny Wielkopolska: Rewolucje,
aktywizujący lokalne społeczności w małych ośrodkach w regionie. Efektem przedsięwzięcia mają być
produkcje tworzone w wielkopolskich miejscowościach przy udziale uznanych twórców.

W Wielkopolsce po raz drugi rusza projekt kulturalny Wielkopolska: Rewolucje, aktywizujący lokalne społeczności w małych ośrodkach w regionie. Efektem przedsięwzięcia mają być produkcje tworzone w wielkopolskich miejscowościach przy udziale uznanych twórców.

Według organizatorów projektu jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców i współtwórców sztuki awangardowej, krytycznej.

W ramach pierwszej edycji Rewolucji powstało sześć projektów zrealizowanych w wielkopolskich wsiach i miasteczkach przez twórców reprezentujących sztuki performatywne, film, muzykę, modę i design. Jak powiedziała PAP kuratorka projektu Agata Siwiak, przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym powodzeniem i było inspiracją dla obu stron powstających produkcji.

W tym roku kontynuowany będzie wspólny projekt reżysera, choreografa i tancerza Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa. Jak powiedziała Siwiak, zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji Rewolucji spektakl "Teraz jest czas" zdobył znakomite recenzje i gościł m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tym razem Mikołajczykowi w pracy towarzyszyć będzie m.in. aktor Adam Ferency. Członkowie "Wrzosa" zmierzą się ze spektaklem na podstawie "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej.

Reżyser Michał Borczuch przygotuje przedstawienie teatralne z udziałem najmłodszych mieszkańców Szamocina. Dzieciom w przedstawieniu partnerować będą profesjonalni aktorzy.

Pokazy będą miały miejsce we wrześniu w Zakrzewie i Szamocinie a w grudniu w Poznaniu.

Do końca lipca zostaną wyłonione kolejne lokalizacje dla działań twórców ze społecznościami. W trzecim kwartale tego roku w teren wyruszy artysta-eksperymentator Marcin Masecki, który pracował będzie z jedną z wielkopolskich orkiestr dętych i dla której napisze koncert.

"Wybór padł na orkiestrę dętą nie tylko ze względu na silne tradycje muzyczne, jakie orkiestry mają w Wielkopolsce, ale także z fascynacji nimi jako fenomenem społecznego zaangażowania. W ich szeregach grają muzycy-amatorzy, nierzadko przenoszący tradycję tego rodzaju muzykowania z pokolenia na pokolenie i angażujący w działania całe rodziny" - powiedziała kuratorka.

Koncert będzie zagrany w miejscu działania orkiestry oraz w Poznaniu.

Pisarz i reportażysta Włodzimierz Nowak poprowadzi warsztaty reportażowe dla młodzieży uczącej się w szkołach średnich. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane w czytaniu scenicznym w Teatrze Nowym w Poznaniu z udziałem aktorów teatru.

Architekt i designer Paweł Grobelny wraz z jedną z wiejskich społeczności zaprojektuje i przy pomocy lokalnych rzemieślników zrealizuje projekt, będący odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie mieszkańców.

"To może być wiejska świetlica, przystanek autobusowy czy placyk zabaw, który jest niefunkcjonalny a który powinien zacząć działać i stać się miejscem spotkań" - wyjaśniła Siwiak.

Organizatorem projektu jest wielkopolski samorząd. (PAP)

rpo/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)