Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza kampania edukacyjna "Lecz nadciśnienie skutecznie"

0
Podziel się:

Ponad 8,5 mln dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, jednak tylko
ok. 10 proc. chorych jest skutecznie leczonych. Wiedzę na temat sposobów profilaktyki i leczenia
popularyzować ma ogólnopolska kampania edukacyjna "Lecz nadciśnienie skutecznie".

Ponad 8,5 mln dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, jednak tylko ok. 10 proc. chorych jest skutecznie leczonych. Wiedzę na temat sposobów profilaktyki i leczenia popularyzować ma ogólnopolska kampania edukacyjna "Lecz nadciśnienie skutecznie".

Jak powiedziała w czwartek w Poznaniu na inaugurującej kampanię konferencji prasowej dr Anna Posadzy-Małaczyńska z Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pacjenci z problemem nadciśnienia często niewiele robią ze swoim zdrowiem dopóki nie dochodzi do kryzysu.

"Pacjenci zdają sobie sprawę z tego, czym jest nadciśnienie, jakie są powikłania, co należałoby robić, by walczyć z podwyższonym ciśnieniem, ale nie wykonują tych zaleceń. Wiele osób decyduje się na radykalną zmianę stylu życia, sposobu odżywiania dopiero po zawale, wtedy, gdy jest już za późno, i nie można odwrócić zmian do których doszło w organizmie" - powiedziała.

Zdaniem organizatorów kampanii, poważnym problemem w leczeniu nadciśnienia jest fakt, że pacjenci często nie przyjmują regularnie leków, zaś lekarze po przepisaniu leków nie kontrolują, czy pacjent je zażywa.

"Chcemy dotrzeć do pacjentów z informacją, że nieprzyjmowanie leków jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, mamy zamiar przyzwyczaić ich do przyjmowania leków tak jak przepisał je lekarz. Z kolei lekarzy chcemy zapoznać z nowymi metodami terapii" - powiedziała PAP Elżbieta Brzozowska reprezentująca organizatorów przedsięwzięcia.

W czasie kampanii odbędzie się ponad 100 konferencji naukowych dla lekarzy, w ramach których przeszkolonych zostanie ok. 20 tys. osób. Pierwsza z nich zorganizowana zostanie w sobotę w Poznaniu.

Poprzez stworzoną na potrzeby kampanii stronę internetową pacjenci będą mogli dowiedzieć się więcej o chorobie i sposobach jej leczenia, będą też mogli zamówić bezpłatny serwis SMS-owy przypominający o codziennym wzięciu tabletki.

W przyszłym roku uruchomione zostanie call-center, w którym chętni uzyskają informacje dotyczące sposobów życia z chorobą nadciśnieniową.

Według statystyk na nadciśnienie tętnicze choruje w Polsce ponad 40 proc. mężczyzn i ponad 30 proc. kobiet.

Nadciśnienie tętnicze to często choroba dziedziczna - szacuje się, że 30-40 proc. przypadków nadciśnienia jest dziedziczona po rodzicach i dziadkach. W 60-70 proc. przypadków przyczyną nadciśnienia jest niezdrowy tryb życia: dieta bogata w sól, mało ruchu, dużo stresu, niskie spożycie ryb, zbyt duże ilości tłuszczu w pokarmach i brak snu.

O nadciśnieniu mówi się, kiedy ciśnienie tzw. górne, czyli skurczowe przekracza wartość 140 mm Hg, a ciśnienie tzw. dolne, czyli rozkurczowe przekracza 90 mm Hg. Bardzo często choroba rozwija się, nie dając objawów, czasem nawet przez kilka lat.

Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to m.in. nadwaga i otyłość, zła dieta, brak ruchu i nadużywanie alkoholu. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, oraz pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu. (PAP)

rpo/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)