Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza ogólnopolska akcja walki z żylakami

0
Podziel się:

Ogólnopolska akcja walki z żylakami rozpocznie się w najbliższą sobotę i
potrwa do połowy sierpnia. W tym czasie za darmo będzie można zbadać się pod kątem niewydolności
żylnej nóg i zasięgnąć porad lekarskich - poinformowali organizatorzy we wtorek na konferencji.

Ogólnopolska akcja walki z żylakami rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do połowy sierpnia. W tym czasie za darmo będzie można zbadać się pod kątem niewydolności żylnej nóg i zasięgnąć porad lekarskich - poinformowali organizatorzy we wtorek na konferencji.

W ramach akcji ruszy tzw. Instytut Zdrowych Nóg skupiający lekarzy i fizjoterapeutów zajmujących się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej nóg. Lekarze Instytutu odwiedzą 23 miasta (w tym Wrocław, Warszawę, Poznań, Kraśnik Stargard Szczeciński) i przeprowadzą m.in. badania USG nóg.

"Przewlekła niewydolność żylna to jedna z chorób cywilizacyjnych. W krajach rozwiniętych, również w Polsce, problem ten dotyka kilkudziesięciu procent populacji" - mówił podczas konferencji prof. Marek Maruszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej z Centralnego Szpitala Klinicznego MON.

Przewlekła niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływu krwi żyłami kończyn dolnych. Jak wyjaśnił prof. Maruszyński, objawy tej choroby to m.in. obrzęki, uczucie ciężkich nóg, ból koncentrujący się wzdłuż przebiegu żył, nocne skurcze, świąd, a także zespół niespokojnych nóg.

Choroba może prowadzić do powstawania żylaków, wylewów podskórnych, zakrzepicy żylnej i owrzodzeń.

Prof. Krzysztof Ziaja z Katedry I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach zwrócił uwagę, że główną przyczyną problemów z żylakami jest przyjęcie wyprostowanej postawy przez naszego przodka (Homo erectus) przed około 2 milionami lat. Dziś do choroby przyczynia się otyłość, siedzący tryb życia, noszenie obcisłych spodni i skarpetek, a w przypadku kobiet - także wysokie obcasy utrudniają sprawny przepływ krwi.

Czynniki ryzyka wystąpienia choroby można wyeliminować, stosując odpowiednią profilaktykę. Dr hab. med. Tomasz Urbanek z Katedry I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach przyznał, że nie ma cudownej tabletki na żylaki - jednak jest wiele leków doustnych i stosowanych miejscowo. Niektóre można kupić bez recepty. Pomocną mogą się też okazać odpowiednio dobrane podkolanówki, pończochy czy rajstopy o stopniowanym ucisku oraz bandaże. Jest wreszcie leczenie zabiegowe - na przykład usuwanie zmienionych chorobowo żył.

Specjaliści podkreślali, że właściwa profilaktyka i wczesne leczenie nie tylko poprawiają komfort życia pacjenta, ale też minimalizują koszty leczenia. Wcześnie wdrożone i prawidłowo prowadzone leczenie umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie, w tym pracę zawodową, co znacząco obniża koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi czy rehabilitacją. (PAP)

pmw/ krf/ mow/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)