Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza pierwsza polska edycja konkursu "Eksperyment łańcuchowy"

0
Podziel się:

Skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie zjawisk fizycznych pozwoli
na przetransportowanie metalowej kulki, będzie zadaniem dla uczestników organizowanego po raz
pierwszy w Polsce konkursu "Eksperyment łańcuchowy".

Skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie zjawisk fizycznych pozwoli na przetransportowanie metalowej kulki, będzie zadaniem dla uczestników organizowanego po raz pierwszy w Polsce konkursu "Eksperyment łańcuchowy".

Do konkursu mogą stanąć przedszkolaki, uczniowie i studenci, a jego celem jest zachęcenie do wykorzystania zabawy i kreatywności do zdobywania wiedzy. Drużyny złożone z maksymalnie pięciu osób pod opieką osoby pełnoletniej powinny skonstruować urządzenie, po którym będzie mogła krążyć stalowa kulka o średnicy 2 cm. Wlot i wylot kulki musi się znajdować na wysokości 45 cm, a urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund i nie dłużej niż 2 min.

"Gotowe urządzenia powinny się mieścić na ławce szkolnej. To od inwencji uczestników zależy, jakie zjawiska fizyczne wykorzystają przy ich budowie. Stalowych kulek może być kilka czy kilkanaście. Regulamin konkursu dość szczegółowo określa wymogi, jakie musi spełniać urządzenie, bo podczas finału konkursu wszystkie urządzenia zostaną ustawione w łańcuchu i kolejno uruchomione, stąd nazwa +Eksperyment łańcuchowy+" - mówił PAP Daniel Dziob, student V roku biofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosownej UJ.

Prace oceniane będą w kategoriach: liczby zastosowanych zjawisk i praw fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodności urządzenia oraz kreatywności i estetyki jego wykonania.

Drużyny mogą się rejestrować do 12 kwietnia. Finał, podczas którego wręczone zostaną nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych, odbędzie się 1 czerwca. Finał będzie otwarty dla publiczności, która przyzna także własną nagrodę.

Podobny konkurs od ośmiu lat odbywa się w Słowenii, co roku angażując ponad 50 drużyn. W Polsce konkurs organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej i Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. (PAP)

wos/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)