Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza program sms-owego powiadamiania o badaniach profilaktycznych

0
Podziel się:

Kobiety po 50. roku życia będą informowane
za pomocą sms-ów o profilaktycznych badaniach mammograficznych i
cytologicznych. W przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia
uruchamia umożliwiający to program pilotażowy.

Kobiety po 50. roku życia będą informowane za pomocą sms-ów o profilaktycznych badaniach mammograficznych i cytologicznych. W przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia umożliwiający to program pilotażowy.

NFZ będzie w ten sposób informował o możliwych terminach przeprowadzenia takich badań w placówkach, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania danej pacjentki. Kobiety, do których skierowany jest program, będą musiały wcześniej wyrazić zgodę na uczestnictwo w nim.

Jak przekonywał we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie szef NFZ Jerzy Miller, w kolejnym etapie programu będzie możliwy "dialog sms-owy" między pacjentką a Funduszem dotyczący możliwości umówienia się na wizytę lub jej odwołania i zapisania się w innym terminie.

"Trzeba widzieć postępy technologii. Sms-owa forma przekazywania informacji jest tańsza od tradycyjnej i bardziej skuteczna" - mówił Miller. Dodał, że NFZ nadal będzie wysyłał także listy z zawiadomieniami o badaniach.

Program pilotażowy będzie funkcjonował w obrębie jednej z sieci telefonii komórkowej, ale według jego twórców - w przyszłości możliwe będzie rozszerzenie go na abonentów innych sieci.

Miller przekonywał, że taka forma powiadamiania o badaniach nie wiąże się z ujawnianiem np. pracownikom operatora poufnych danych pacjenta. "Nie chodzi o naruszenie tajemnicy lekarskiej" - tłumaczył.

Według NFZ w Polsce jest 2,5 mln kobiet, które powinny przejść badanie mammograficzne lub cytologiczne.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że rocznie ok. 11 tys. osób zapomina o umówionych wizytach u lekarza, a 10-12 proc. wizyt jest anulowanych. W placówkach, gdzie wprowadzono sms-owy system przypominania o wizytach (np. w Centrum Zdrowia Matki Polki) liczba anulowanych wizyt spadła o 9 tys. rocznie.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi ok. 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie; ryzyko wzrasta po 50. roku życia.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania, nowotworem u kobiet w naszym kraju - stanowi 10,7 proc. nowotworów. Szacuje się, że rocznie dotyka ok. 4 tys. Polek, a ok. 2 tys. umiera z tego powodu.

Program sms-owego powiadamiania o badaniach będzie funkcjonował w całej Polsce. (PAP)

ktt/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)