Notowania

program
27.08.2009 16:48

Rusza siódma edycja programu Podziel się Posiłkiem

Rusza siódma edycja programu "Podziel się Posiłkiem". Do tej pory, dzięki programowi, wydano 8 mln posiłków. W tym roku organizatorzy będą chcieli przekazać ich kolejny milion.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rusza siódma edycja programu "Podziel się Posiłkiem". Do tej pory, dzięki programowi, wydano 8 mln posiłków. W tym roku organizatorzy będą chcieli przekazać ich kolejny milion.

Ponad 260 tys. dzieci w Polsce zaczyna dzień bez śniadania, a 70 tys. przychodzi do szkoły bez żadnego posiłku; 170 tysięcy dzieci w wieku szkolnym cierpi na różnego rodzaju objawy spowodowane niedożywieniem - podkreślono w czwartek na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli partnerów wspierających program "Podziel się Posiłkiem".

"Myślę, że są to liczby zaniżone, bo nie bierzemy pod uwagę tego, co dzieje się poza tym czasem, kiedy przychodzą do szkoły - popołudniami, w weekendy, wakacje" - powiedział członek zarządu Danon Przemek Pohrybieniuk; firma ta przeprowadziła badania razem z Bankiem Żywności.

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, dzięki programowi "Podziel się posiłkiem" w społeczeństwie wzrosła świadomość wagi problemu. W roku 2008 sytuacja materialna 1/4 polskich gospodarstw była bardzo zła. Przypadało w nich zaledwie 11 zł na osobę dziennie.

"Za te pieniądze trzeba było opłacić mieszkanie, edukację, kupić jedzenie, ubranie. Oszczędza się na wszystkim, także na jedzeniu. Dlatego +Podziel się Posiłkiem+ jest programem, nie akcją, ale chciałabym, żeby nie musiał trwać do końca świata i o jeden dzień dłużej" - powiedziała ambasador fundacji Polsat Krystyna Czubówna.

Przytoczyła także słowa Mahatmy Gandhiego: "Bądź zmianą, jaką chcesz, żeby zaistniała na świecie". "Fundacja Polsat, której ambasadoruję, jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce, od ponad 12 lat realizuje tę myśl. Ratuje zdrowie i życie najmłodszych, bo chce, żeby nie było dzieci cierpiących z powodu chorób, a przynajmniej, żeby było ich jak najmniej" - powiedziała.

"Jesteśmy po to, żeby dawać, ale też pomóc w dawaniu. Dlatego, po zapoznaniu się z wynikami badań przeprowadzonych przez firmę Danon, uświadomiliśmy sobie jak wielki jest problem głodu i niedożywienia wśród dzieci w naszym kraju" - dodała Czubówna.

Podkreśliła też, że głód również jest chorobą, a dziecko głodne cierpi często bardziej niż dziecko chore. Problem dzieci niedożywionych jest też o wiele szerszy. "Dziecko niedożywione skazane jest na przegraną w życiu. Gorzej się rozwija fizycznie, gorzej się rozwija umysłowo, gorzej się uczy, jest wyrzucone poza nawias środowiska rówieśniczego" - zaznaczyła.

Cztery lata temu do akcji włączono Program Grantowy Danone "Masz pomysł? Podziel się posiłkiem!". W jego ramach przekazywane są dotacje pieniężne na wsparcie realizacji najciekawszych projektów, które zakładają łączenie dożywiania dzieci z wspieraniem ich rozwoju psychicznego i fizycznego. Utworzono też Akademię "Podziel się posiłkiem", która promuje w lokalnych społecznościach sposoby walki z niedożywieniem dzieci i aktywizuje przedstawicieli społeczności lokalnych do działania.

"Opiekujemy się nie tylko dziećmi, ale i młodzieżą" - powiedział na konferencji prezes organizacji, która została beneficjentem takiego grantu Mariusz Wiśniewski. "Mówimy o dzieciach, ale nie tylko one są bezradne wobec biedy i nie radzą sobie z tym problemem" - dodał.

Siódmą edycję programu Podziel się Posiłkiem zainauguruje Koncert Gwiazd. W tym roku odbędzie się 29 sierpnia o godz. 20 w Białymstoku. Na scenie wystąpią najlepsi polscy artyści, m.in.: Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Urszula, Anita Lipnicka & John Porter, Golec uOrkestra, Video, Ewelina Flinta, Formacja Nieżywych Schabuff. Koncert poprowadzą: Krystyna Czubówna, Halinka Mlynkowa, Krzysztof Ibisz, Agnieszka Popielewicz, Maciej Dowbor i Maciek Rock. Bilet wstępu jest symboliczny, trzeba przynieść ze sobą żywność o długim terminie ważności.

Dodatkowo, we wrześniu i październiku, można będzie kupować produkty Danona oznaczone talerzykiem Podziel się Posiłkiem. Część zysku zostanie przekazana na programy dożywiające i edukacyjne.

W ostatni weekend września, w ok. 2000 placówek handlowych na terenie całego kraju wolontariusze będą zbierać żywność, która zostanie następnie rozdysponowana pomiędzy organizacje pozarządowe zajmujące się problemem niedożywienia.

Rusza także akcja internetowa; od 1 do 20 września każdy, kto wejdzie na www.podzielsieposilkiem.pl będzie mógł kupić produkty, które następnie zostaną przekazane na rzecz potrzebujących. (PAP)

jt/ itm/ jbr/

Tagi: program, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz