Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszają spotkania PO z mieszkańcami wsi

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wiceszefa klubu PO
#

# dochodzi wypowiedź wiceszefa klubu PO #

16.11. Białystok/Warszawa (PAP) - PO podsumuje dwa lata swoich rządów, organizując, głównie na wsiach, spotkania informacyjne o swoich dokonaniach. "Będzie to największa akcja +spotkaniowa+ w Polsce" - zapowiedział w poniedziałek w Białymstoku lider podlaskiej PO, poseł Robert Tyszkiewicz, który jest krajowym koordynatorem akcji.

"Nikt jeszcze takiej akcji nie przeprowadził. W skali kraju odbędzie się około tysiąca spotkań. Wszystkie w środowiskach wiejskich. Podczas tych spotkań Platforma będzie starała się powiedzieć o tym, co zrobiła i co chce zrobić dla rozwoju obszarów wiejskich" - podkreślił Tyszkiewicz podczas konferencji prasowej. Hasło akcji brzmi "Tak! POlskiej wsi".

Tyszkiewicz dodał, że celem spotkań jest pokazanie opinii publicznej, iż PO nie chce patrzeć na polską wieś "jak na wielką fabrykę żywności", ale jako na miejsce, gdzie żyje prawie połowa mieszkańców kraju. "Dlatego +Rozwój Obszarów Wiejskich+ to jest hasło, które będzie nam przyświecać podczas tej akcji" - mówił.

"Polska jest jedna, nie można skutecznie prowadzić polityki i rządzić krajem, dzieląc Polaków na mieszkańców miast i wsi. Ponieważ często się o nas mówi, że jesteśmy zorientowani na elektorat miejski, że Platforma jest partią wielkomiejską, chcemy pokazać, że tak już od dawna nie jest" - podkreślił Tyszkiewicz.

Akcja ma się zacząć w całym kraju w tym tygodniu i potrwać do połowy grudnia. "Platforma idzie na wieś i zamierza tam pozostać. (...) Polska wieś potrzebuje Platformy Obywatelskiej, polska wieś potrzebuje siły, zaangażowania PO, by jej interesy mogły być skutecznie chronione" - dodał Tyszkiewicz.

Wiceszef PO Waldy Dzikowski - który w ramach spotkań w poniedziałek odwiedzi miejscowość Radolina pod Koninem - powiedział PAP, że każdy z posłów, senatorów i europosłów Platformy, odbędzie przynajmniej trzy spotkania z mieszkańcami. Jak dodał, podobne spotkania PO organizowała już w miastach i miasteczkach powiatowych. "Teraz czas na mniejsze miejscowości" - podkreślił.

"Chcemy stanąć +oko w oko+ z ludźmi wsi, nie tylko z rolnikami, ale z mieszkańcami tzw. obszarów wiejskich, którzy zarabiają na życie w inny sposób niż rolnictwo. Warto posłuchać, co ludzi boli, jakie są ich problemy, jakie mają do nas zastrzeżenia, jak postrzegają obecną sytuację, posłuchać ich pomysłów" - powiedział Dzikowski.

Jak dodał, w spotkaniach wezmą udział m.in. mieszkańcy wsi, radni, sołtysi, strażacy, koła gospodyń wiejskich i pracownicy ośrodków kultury wójt; każde spotkanie trwa około dwóch godzin.

Dzikowski podkreślił, że jednym z celów Platformy jest szybki cywilizacyjny rozwój obszarów wiejskich. Jak dodał, rząd wprowadza w życie programy, które pomogą wyrównać szansę edukacyjne dzieci i młodzieży na wsiach - m.in. komputeryzacja szkół i zwiększenie dostępu do internetu.

Politycy Platformy za jeden z sukcesów rządu Tuska uważają plan budowy dróg lokalnych (tzw. schetynówek). Program zakłada przeznaczenie łącznie 3 miliardów złotych w budżecie państwa na modernizację sieci dróg lokalnych: gminnych i powiatowych.

W Podlaskiem, które jest regionem typowo rolniczym, gdzie np. najbardziej w Polsce rozwinięte jest mleczarstwo, PO zorganizuje 42 spotkania na wsiach, we wszystkich powiatach ziemskich. Pierwsze spotkania zaplanowano 22 listopada w powiecie augustowskim.

Regionalny koordynator akcji, poseł PO Józef Klim zapowiedział, że w spotkaniach tych będą uczestniczyć parlamentarzyści i samorządowcy PO oraz przedstawiciele administracji rządowej. Spotkania będą odbywać się w weekendy.

"Czujemy, że tam właśnie w środowiskach małomiasteczkowych, w środowiskach wiejskich dużą rolę może odgrywać taka partia polityczna jak PO: partia centroprawicowa, partia otwarta, nowoczesna, a jednocześnie partia, która chce pielęgnować wartości narodowe, katolickie, wartości chrześcijańskie" - mówił Klim.

Tyszkiewicz poinformował, że PO zamierza wkrótce doprowadzić do uchwalenia ustawy, która umożliwi rolnikom legalną sprzedaż - bez podatków - tzw. małej produkcji przetwórczej, prowadzonej w gospodarstwie rolnym na niewielką skalę. Chodzi np. o wędliny, miody, dżemy.

Celem ustawy ma być zalegalizowanie tej działalności. "Liczymy na to, że dzięki takiemu posunięciu może niektóre gospodarstwa rozwiną tę produkcję i zdecydują się później zarejestrować w pełnowymiarowej działalności gospodarczej" - dodał Tyszkiewicz.

Jak napisano na ulotce towarzyszącej akcji, by działać na rzecz rozwoju polskiej wsi PO zamierza m.in. usprawnić wypłaty dopłat bezpośrednich, kontynuować Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, kontynuować Program Moje Boisko Orlik-2012, wspierać budowę sieci teleinformatycznych na wsiach, produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Klim mówił też, że należy zrobić wszystko, aby w nowej perspektywie finansowej UE zrównać dopłaty bezpośrednie dla rolników w Polsce do poziomu kwot, jakie otrzymują rolnicy w krajach tzw. starej Unii.(PAP)

kow/ mrr/ laz/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)