Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszy program "Opiekun dziecka - ofiary przestępstwa"

0
Podziel się:

20.2.Warszawa (PAP) - Ok. 20 przeszkolonych studentów prawa i
psychologii w ramach programu "Opiekun dziecka - ofiary
przestępstw" od marca będzie pomagało w Warszawie małoletnim
ofiarom przestępstw i ich rodzicom m.in. towarzysząc im w sądach,
udzielając porad prawnych i wsparcia psychicznego.

20.2.Warszawa (PAP) - Ok. 20 przeszkolonych studentów prawa i psychologii w ramach programu "Opiekun dziecka - ofiary przestępstw" od marca będzie pomagało w Warszawie małoletnim ofiarom przestępstw i ich rodzicom m.in. towarzysząc im w sądach, udzielając porad prawnych i wsparcia psychicznego.

Program przygotowała Fundacja Dzieci Niczyje. Wolontariusze będą pracowali pod stałą kontrolą prawników i psychologów z Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka" w Warszawie.

Jak wyjaśniła PAP w poniedziałek koordynatorka programu Justyna Podlewska, ma on na celu poprawę sytuacji dzieci, które padły ofiarą przestępstwa i uczestniczą w procedurach prawnych: przesłuchaniach i rozprawach sądowych.

"Dziecko-ofiara przestępstwa nie rozumie toczących się procedur, czuje się zagubione i przerażone. A rodzice i opiekunowie na ogół nie znają procedur prawnych i nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji, kiedy ich dziecko padło ofiarą przestępstwa. Nie potrafią skutecznie wspierać dziecka, ani też skutecznie współpracować z instytucjami mającymi im pomóc" - powiedziała Podlewska.

Opiekunowie będą dyżurowali przy telefonie centrum "Mazowiecka", udzielając podstawowych informacji oraz będą spotykali się z rodzicami i dziećmi. Opiekun będzie wspierał rodzinę od momentu rozpoczęcia procedur prawnych do ich zakończenia. Zadaniem opiekuna będzie także towarzyszenie rodzinie w czasie rozpraw sądowych.

Ponadto rodzice lub opiekunowie prawni dziecka otrzymają informacje na temat obowiązujących przepisów prawnych, kompetencji policji, prokuratury, sądu i procedur przesłuchania.

W 2006 r. realizowana będzie pilotażowa edycja programu na terenie Warszawy. Po podsumowaniu program ma zostać zaproponowany innym placówkom na terenie całego kraju. Program jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 r. prowadzi w Warszawie Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka" - specjalistyczną placówkę, której celem jest świadczenie pomocy i wsparcia dzieciom-ofiarom przestępstw oraz ich rodzinom.

W Centrum znajduje się przyjazny pokój przesłuchań dzieci, który jest udostępniany prokuraturom i sądom (ok. 100 przesłuchań rocznie). Centrum udziela również pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej, psychiatrycznej oraz prawnej dzieciom ofiarom przestępstw i ich rodzinom.

Z danych fundacji wynika, że w Polsce w 2005 r. blisko 38 tys. dzieci poniżej 13 roku życia było ofiarami przemocy domowej, w tym ok. 1,5 tys. w Warszawie. Kilka tysięcy dzieci było przesłuchiwanych przez policję i prokuraturę w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na ich szkodę.

Fundacja Dzieci Niczyje od 1991 r. adresuje swą działalność do dzieci krzywdzonych fizycznie i psychicznie, wykorzystywanych seksualnie oraz zaniedbywanych, do ich rodziców i opiekunów, jak również do osób stykających się w pracy zawodowej z przypadkami krzywdzenia dziecka. (PAP)

bpi/ dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)