Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył konkurs "Sposób na sukces" promujący inicjatywę na wsi

0
Podziel się:

Firmy, osoby, instytucje i organizacje realizujące ciekawe pomysły na rzecz
lokalnych wiejskich społeczności lub tworzące na wsi nowe miejsca pracy mogą stanąć do
ogólnopolskiego konkursu "Sposób na sukces". Promuje on inicjatywy służące rozwojowi polskiej wsi.

Firmy, osoby, instytucje i organizacje realizujące ciekawe pomysły na rzecz lokalnych wiejskich społeczności lub tworzące na wsi nowe miejsca pracy mogą stanąć do ogólnopolskiego konkursu "Sposób na sukces". Promuje on inicjatywy służące rozwojowi polskiej wsi.

Konkurs, objęty honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz szefa resortu rolnictwa, organizowany jest już po raz 13. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Tam też do 15 października należy przesyłać zgłoszenia.

Warunkiem udziału w konkursie jest lokalizacja przedsięwzięcia w miejscowości liczącej nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. W trzynastej edycji konkursu oceniane będą inicjatywy zrealizowane w 2011 r. i pierwszej połowie 2012 r.

Chodzi o przedsięwzięcia rozumiane jako uruchomienie działalności gospodarczej lub nowe projekty w ramach już prowadzonego biznesu. Szansę na zwycięstwo mają wszystkie inicjatywy realizowane przez przedsiębiorców indywidualnych, samorządy, organizacje pozarządowe czy związki społeczno-zawodowe i branżowe rolników, przyczyniające się do rozwoju wsi i tworzące nowe miejsca pracy poza rolnictwem.

Do konkursu można również zgłaszać projekty realizowane w ramach Lokalnej Grupy Działania (mechanizm działania unijnej inicjatywy Leader). Mogą to być także przedsięwzięcia wykorzystujące w prowadzonej działalności odnawialne źródła energii.

Zgłoszone inicjatywy będą oceniane w dwóch etapach. Na podstawie materiałów zawartych w nadesłanych kartach zgłoszeń jury wyłoni grupę nominowanych. Laureata konkursu poznamy po serii wizytacji terenowych w wybranych miejscowościach.

Przy ocenie inicjatyw jurorzy wezmą pod uwagę m.in. znaczenie przedsięwzięcia dla rozwoju gminy, stan zatrudnienia na początku uruchomienia działalności oraz w połowie 2012 r., społeczną użyteczność przedsięwzięcia, jego perspektywiczny wpływ na rozwój gminy i społeczności lokalnej, innowacyjność rozwiązań oraz zakres wykorzystania lokalnego potencjału.

Atutem może być realizacja projektu z wykorzystaniem unijnych środków czy w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Liczą się także dodatkowe dokumenty poświadczające np. bezpieczeństwo wytwarzanej żywności czy jakość wyrobów oraz wpisanie produktu na listę produktów tradycyjnych.

Zwycięzcy otrzymają nagrody i wyróżnienia w kategoriach: indywidualnej, rodzinnej, zespołowej oraz inicjatywy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Ogłoszenie wyników odbędzie się przed końcem marca 2013 roku.(PAP)

mab/ je/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)