Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył portal XX wiek Ośrodka Karta

0
Podziel się:

Około 1,2 tys. zdjęć, 1,8 tys. fragmentów tekstów oraz kilkadziesiąt
relacji audio i wideo dotyczących historii Polski XX wieku znalazło się na portalu XXwiek.pl,
uruchomionym przez Ośrodek Karta.

*Około 1,2 tys. zdjęć, 1,8 tys. fragmentów tekstów oraz kilkadziesiąt relacji audio i wideo dotyczących historii Polski XX wieku znalazło się na portalu XXwiek.pl, uruchomionym przez Ośrodek Karta. *

"Ideą portalu jest opowiedzenie o historii XX wieku z perspektywy zwykłego człowieka. Ma on stać się narzędziem oddziałującym na świadomość historyczną społeczeństwa, łączyć w sobie zalety interaktywnej witryny edukacyjno-naukowej i wielopoziomowej bazy danych, powstającej z materiałów źródłowych społecznie gromadzonych w Ośrodku KARTA lub przy jego wsparciu" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie koordynator portalu Maria Krawczyk.

Głównym mechanizmem portalu jest tzw. oś czasu, która daje możliwość dotarcia do relacji świadków (wspomnień, dzienników i listów) oraz dokumentów w postaci nagrań audio i wideo, jak również materiału ikonograficznego (zdjęć, plakatów, ulotek i obiektów muzealnych). Interaktywna oś została podzielona na dekady, lata, miesiące i dni, tak by użytkownik mógł łatwo dotrzeć do interesujących go materiałów ilustrujących każdy dzień stulecia.

Portal prezentuje również wszystkie serwisy internetowe Ośrodka Karta: Archiwum Wschodnie 1917-56 (dokumentacja losów obywateli polskich na Kresach Wschodnich, w ZSRR i pod okupacją sowiecką oraz ofiar totalitaryzmu nazistowskiego), Archiwum Opozycji 1956-89 (materiały dotyczące oporu wobec władzy komunistycznej związane z kolejnymi przełomami lat 1956, 1968, 1970, 1976 oraz opozycji demokratycznej i Solidarności), Archiwum Historii Mówionej (zbiór relacji biograficznych obejmujących niemal cały XX wiek), Archiwum Fotograficzne (ukazujące historię społeczną XX wieku w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej) oraz prezentacje multimedialne i wystawy Ośrodka KARTA, a także nowo pozyskiwane obiekty.

XXwiek.pl zapewnia również dostęp do wszystkich serwisów internetowych i baz danych Ośrodka KARTA - portali fotohistoria.pl, audiohistoria.pl, uczyc-sie-z-historii.pl oraz Pogotowia Archiwalnego, Indeksu Represjonowanych i nowo powstałej Biblioteki Cyfrowej, która pokazuje najważniejsze kolekcje Ośrodka Karta - czyli kolekcję Solidarność - Narodziny Ruchu czy Kolekcję Jacka Kuronia z jego osobistymi dokumentami czy listami. W ramach Biblioteki tworzy się także Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej, które na poziomie gminnym, w małych miejscowościach mają ocalać od zniszczenia cenne pamiątki, zdjęcia czy relacje

"Idea portalu wzrastała w Ośrodku Karta, ponieważ od 28 lat w sposób społeczny gromadzimy archiwa i chcielibyśmy w ten sposób je upowszechnić. Istotnym elementem portalu jest także forum, za pomocą którego internauci mogą przesyłać nam ciekawe dokumenty czy zdjęcia oraz komentować zamieszczone już na portalu materiały" - podkreśliła koordynatorka portalu.

Jak zaznaczyła, z zamieszczonych na portalu tekstów można korzystać na prawach cytowania, a zdjęcia, które mają znak wodny, także mogą być wykorzystywane np. w celach edukacyjnych. "Liczba prezentowanych u nas materiałów wciąż się zwiększa. Nadal także szukamy nowych parterów, którzy wzbogacą nasze zbiory" - dodała Krawczyk. (PAP)

akn/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)