Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył proces prezydenta Poznania ws. nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu

0
Podziel się:

Ponowny proces prezydenta Poznania Ryszarda
Grobelnego w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie
Grażyny Kulczyk ruszył w czwartek w poznańskim Sądzie Okręgowym.
Na ławie oskarżonych zasiada też czworo urzędników miejskich.

Ponowny proces prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk ruszył w czwartek w poznańskim Sądzie Okręgowym. Na ławie oskarżonych zasiada też czworo urzędników miejskich.

Poprzedni wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu, skazujący Grobelnego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata, uchylił w listopadzie ub. roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Przed procesem Grobelny powiedział dziennikarzom, że czuje się niewinny, jest przekonany, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu. Przyznał też, że wolałby, aby jego sprawa została rozstrzygnięta bez potrzeby prowadzenia ponownego procesu.

W marcu ub roku. sąd skazał Grobelnego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Grobelny został też ukarany grzywną i 4-letnim zakazem zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym.

Według sądu Grobelny nie dopełnił obowiązku zachowania staranności przy wykonywaniu zarządu mieniem komunalnym w ten sposób, że przy sprzedaży działki firmie Fortis, "pomimo posiadania informacji o nieprawidłowym określeniu przedmiotu przetargu, nie odwołał ogłoszonego przetargu z uzasadnionej w tej sytuacji przyczyny w celu wyjaśnienia rzetelności określenia jego przedmiotu", czym doprowadził do powstania szkody w majątku miasta.

W procesie oskarżeni byli również b. architekt miejski, były wiceprezydent Poznania oraz dwoje urzędników Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Sąd uznał winę pozostałych osób oskarżonych i wymierzył im kary więzienia w zawieszeniu, kary grzywny i zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym. Od wyroku odwołali się obrońcy urzędników. Sąd apelacyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W 2003 roku miasto Poznań sprzedało grunt spółce Fortis, należącej do Grażyny Kulczyk. Na działce powstało później nowe skrzydło Centrum Handlowego Stary Browar.

Według prokuratury, urzędnicy nie dopełnili obowiązków sprzedając grunt jako park, a nie jako działkę pod inwestycje. Działka została sprzedana za 6 mln zł, podczas gdy jej wartość przekraczała, według biegłych, 13 mln zł.(PAP)

rpo/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)