Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył program "Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze"

0
Podziel się:

Od soboty w województwie mazowieckim
realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej "Zdrowi
mieszkańcy to zdrowe Mazowsze". Samorząd województwa mazowieckiego
przeznaczył na jego realizację 900 tys. zł.

Od soboty w województwie mazowieckim realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej "Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze". Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na jego realizację 900 tys. zł.

W ramach tzw. białych sobót i niedziel mieszkańcy wielu gmin Mazowsza będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich z zakresu profilaktyki: raka piersi, raka szyjki macicy, chorób układu krążenia, cukrzycy i jaskry. Wykonywane będą badania m.in.: pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy i cholesterolu, EKG, laryngologiczne, spirometria, badanie dna oka i ostrości wzroku. Mężczyźni po 40. roku życia będą mieli też możliwość m. in. zbadania poziomu stężenia PSA w surowicy. Akcja prowadzona będzie w miejscowych ośrodkach zdrowia lub szkołach.

W programie wezmą udział lekarze i pielęgniarki z 9 szpitali wojewódzkich, podległych samorządowi województwa mazowieckiego, w: Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach, Pruszkowie oraz trzy w Warszawie: Wojewódzki Szpital Bródnowski, Międzyleski Szpital Specjalistyczny i Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny. Akcja prowadzona będzie do grudnia.

Program "Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze" realizowany jest po raz drugi. W ub. roku brał w nim udział Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. "Białe soboty i niedziele zawsze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów. W ubiegłym roku lekarze i pielęgniarki z naszego szpitala odwiedzili dziesięć gmin. W sumie udzielono tam około 2 tys. porad medycznych" - powiedziała Bożenna Pacholczak z WSzS. "Jeśli wyniki badań były nieprawidłowe, chorzy dostawali skierowanie na dalsze leczenie. Zdarzyły się nawet cztery przypadki, że pacjenci od razu odwożeni byli karetką do szpitala" - dodała Pacholczak.

Program realizowany jest przy udziale: Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiego Komitetu Walki z Rakiem, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz samorządów lokalnych.

Wykaz gmin i terminy tzw. białych sobót i niedziel dostępne są na stronie www.mazovia.pl (PAP)

ilp/ bno/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)