Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszyła budowa kolejnego odcinka autostrady A2

0
Podziel się

#
dochodzą informacje o budowie
#

bEhZvjed

# dochodzą informacje o budowie #

26.08. Warszawa (PAP) - Ruszyła budowa odcinka autostrady A2 między Łodzią a Warszawą. Cała droga ma być gotowa przed EURO 2012.

Jak powiedział PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj, budowa całej autostrady będzie kosztować ok. 3 mld 200 mln zł. "Kosztorys był na poziomie 5,7 mld zł, więc tu udało się osiągnąć znaczną oszczędność" - wyjaśnił rzecznik.

bEhZvjef

"Pierwsza łopata" zostanie wbita przy budowie odcinka D autostrady ze Strykowa do Konotopy. Hadaj powiedział, że początkowo budowa tego odcinka miała się rozpocząć w październiku. "Budowa zacznie się miesiąc wcześniej niż planowaliśmy. To szczególnie ważne w kontekście ostatnich ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła, że inwestycje się opóźniają" - powiedział.

Odcinek D ma długość ok. 18 km, przebiega przez powiat grodziski oraz pruszkowski i jest podzielony na dwie części. Pozwolenia na budowę obydwu fragmentów wojewoda wydał w sierpniu. Wykonawcą tego jest firma Strabag. Jak poinformował rzecznik, prace mają zostać zrealizowane do 6 czerwca 2012 r., przy czym droga ma być przejezdna na mistrzostwa w 2012. Koszt inwestycji to 644 mln zł.

Na odcinku mają być zlokalizowane dwa miejsca obsługi podróżujących oraz punkty poboru opłat w Pruszkowie i Grodzisku Mazowieckim.

Rzecznik poinformował, że prace na pozostałych odcinkach autostrady mają się rozpocząć do października.

bEhZvjel

Wcześniej, 14 lipca zostały wbite "pierwsze łopaty" na 7-kilometrowym odcinku A2 w Pruszkowie; odcinku E najbliższym Warszawy. "To symboliczny początek prac, które doprowadzą do tego, że Warszawa w końcu będzie miała połączenie z Europą - z europejską siecią autostrad i dróg szybkiego ruchu" - mówił wówczas wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce ma przebiegać od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kukurykach. Istniejący i już eksploatowany 252-kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie). (PAP)

her/ bos/ mag/

bEhZvjeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)