Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszyła kampania "Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży"

0
Podziel się:

Kobiety w ciąży potrzebują szczególnego traktowania - mówili uczestnicy
wtorkowej konferencji inaugurującej kampanię "Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży". W ramach
akcji ciężarne będą mogły skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich.

Kobiety w ciąży potrzebują szczególnego traktowania - mówili uczestnicy wtorkowej konferencji inaugurującej kampanię "Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży". W ramach akcji ciężarne będą mogły skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich.

Organizatorem czwartej edycji kampanii "Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży" jest miesięcznik "M jak mama" a współorganizatorem Tramwaje Warszawskie.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że kobiety w ciąży potrzebują szczególnego traktowania w przestrzeni publicznej, np. w pojazdach komunikacji miejskiej czy kolejkach w sklepach.

Z ankiety, której wyniki przedstawiono na wtorkowej konferencji, wynika, że 83 proc. osób było świadkiem negatywnej reakcji klientów w supermarkecie na prośbę ciężarnej kobiety o ustąpienie jej miejsca w kolejce. Z kolei 47 proc. ankietowanych powiedziało, że byli świadkami odmowy kobiecie ciężarnej ustąpienia miejsca w pojazdach komunikacji. Jak wynika z badania, na ustąpienie miejsca najczęściej nie zgadzały się starsze kobiety i bardzo młode osoby.

Jak mówił dyrektor Instytutu Matki i Dziecka Tomasz Maciejewski, statyka ciała kobiety w ciąży zmienia się, dlatego trudniej jej jest utrzymać równowagę. Poza tym długie stanie w dusznym tramwaju czy autobusie może spowodować omdlenie. Podkreślił, że niebezpieczny może być dla kobiety i dziecka uraz w brzuch, o co nie jest trudno w zatłoczonym pojeździe.

Dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny Bogdan Chazan zwrócił uwagę, że dobre samopoczucie matki ma bardzo duży wpływ na przebieg ciąży oraz poród. Podkreślił, że kobieta, która czuje się dostrzeżona i otoczona opieką także przez społeczeństwo, przeżywa mniej stresu.

Z kolei rzecznik praw dziecka Marek Michalak zaznaczył, że brak właściwego zachowania wobec kobiet w ciąży wynika z egoizmu i braku szacunku dla drugiego człowieka. Zaapelował do świadków takich sytuacji o reagowanie.

Sylwia Chutnik z fundacji MaMa mówiła natomiast, że to kobiety powinny upominać się o swoje przywileje i np. zwracać się o ustąpienia miejsca w tramwaju czy autobusie. "To nie jest uzurpacja, postawa roszczeniowa. Dbajmy o swoje prawa" - powiedziała Chutnik.

W czwartek w Warszawie w specjalnym tramwaju kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów z zakresu psychologii, stomatologii, położnictwa oraz lekarzy specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Medycznego Żelazna oraz szpitala im. św. Zofii.

Tramwaj będzie odjeżdżał z pl. Narutowicza o godz.: 10, 11, 12 i 13 i pojedzie trasą przez pl. Zawiszy, przy Dworcu Centralnym, Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego do al. Zielenieckiej przy Stadionie Narodowym. Z al. Zielenieckiej ruszy o godz. 10,30, 11.30, 12.30 i 13.30 na plac Narutowicza.

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie odbędą sie także z galeriach handlowych i szpitalach. Harmonogram będzie można znaleźć na forum internetowym www.mjakmama24.pl. Kampania zakończy się piknikiem na warszawskim Bemowie w maju 2014 r. (PAP)

kno/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)