Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyła trzecia edycja konkursu FameLab dla naukowców - popularyzatorów

0
Podziel się:

Naukowcy, którzy potrafią ciekawie mówić o swoich badaniach i nie boją się
wystąpień publicznych, mogą wziąć udział w konkursie FameLab. Jego trzecią polską edycję ogłosiło
Centrum Nauki Kopernik. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia.

Naukowcy, którzy potrafią ciekawie mówić o swoich badaniach i nie boją się wystąpień publicznych, mogą wziąć udział w konkursie FameLab. Jego trzecią polską edycję ogłosiło Centrum Nauki Kopernik. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia.

Znany na całym świecie FameLab to konkurs przypominający telewizyjne talent show. Przeprowadzany jest w ponad 20 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Jego polską edycję po raz trzeci organizują British Council i Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Zadaniem uczestników jest opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie. Regulamin zabrania używania pomocy multimedialnych. Można za to posłużyć się dowolnymi innymi rekwizytami, o ile jest się w stanie samemu wnieść je na scenę i obsłużyć. Czas wystąpienia to trzy minuty.

Zdaniem zastępczyni dyrektora CNK Ireny Cieślińskiej trzy minuty są najważniejsze, by utrzymać uwagę ludzi. "To za mało, by się czegoś nauczyć, ale wystarczająco dużo, by zainspirować i zachwycić" - wyjaśniła.

Udział w konkursie mogą wziąć przedstawiciele nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. "Do konkursu mogą zgłaszać się studenci co najmniej czwartego roku studiów. Nie muszą opowiadać o prowadzonych przez siebie badaniach naukowych, ale zachęcamy ich do tego. Najłatwiej mówić o tej dziedzinie, w której jest się ekspertem" - powiedziała PAP koordynatorka konkursu Karolina Wojnicka.

Osoby, które chcą zgłosić się do konkursu muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.famelab.org.pl i przesłać trzyminutowy film zgłoszeniowy z prezentacją popularyzującą dowolnie wybrany temat z zakresu nauk ścisłych lub inżynierii.

"Na podstawie zgłoszeniowych filmów zostanie wybranych 25 półfinalistów. Te osoby spotkają się w półfinale 1 marca w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zaprezentują swoje wystąpienia na żywo przed publicznością oraz jury. Wybierze ono 10 finalistów" - tłumaczy Karolina Wojnicka.

Każdy z dziesięciu szczęśliwców weźmie udział w specjalnym szkoleniu z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień, tzw. MasterClass. Zajęcia poprowadzą doświadczeniu brytyjscy i polscy trenerzy. Dzięki temu finaliści i finalistki dowiedzą się, jak mówić o swoich badaniach i nie będą mieli problemu z późniejszymi wystąpieniami na konferencjach, w mediach czy podczas starania się o granty. Warsztaty dla finalistów odbędą się w weekend 29 i 30 marca 2014 r.

Finał konkursu odbędzie się 10 maja w Centrum Nauki Kopernik. Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji dostanie nagrodę pieniężną - 30 tys. zł na badania i 5 tys. na dowolne wydatki. Weźmie też udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Jest on częścią Cheltenham Science Festival, który odbędzie się w dniach 3-8 czerwca 2014 r.

Zdaniem dyrektora British Council Polska Andy'ego Williamsa konkurs FameLab jest inspiracją dla naukowców, osób, które na co dzień nie mają kontaktu z nauką, a przede wszystkim dla dzieci. "Powinniśmy zachęcać dzieci do większego zainteresowania nauką i wykształcić kolejną generację naukowców. To ważne zwłaszcza w Europie, która - jeśli chce być konkurencyjna na globalnych rynkach - musi mieć zdolnych naukowców" - powiedział PAP Williams.

FameLab po raz pierwszy zorganizowano w W. Brytanii w 2005 r. Z czasem dołączały do niego kolejne państwa. W dotychczasowych edycjach konkursu na całym świecie wzięło udział niemal 4 tys. naukowców. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas światowego finału zajęła drugie miejsce i zdobyła nagrodę publiczności. Zwycięzca tegorocznej edycji, Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, znalazł się w najlepszej dziesiątce międzynarodowego finału. (PAP)

ekr/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)