Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyły konsultacje projektu strategii rozwoju woj. opolskiego

0
Podziel się:

Od spotkania z posłami rozpoczął się w poniedziałek cykl spotkań w ramach
konsultacji projektu Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego. Posłowie wnioskowali m.in. o zapisy
dot. Odry jako drogi transportowej i lepsze skomunikowanie peryferii ze stolicą regionu.

Od spotkania z posłami rozpoczął się w poniedziałek cykl spotkań w ramach konsultacji projektu Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego. Posłowie wnioskowali m.in. o zapisy dot. Odry jako drogi transportowej i lepsze skomunikowanie peryferii ze stolicą regionu.

Strategia Rozwoju Województwa Opolskiego do 2020 r., której projekt przeznaczony do konsultacji już w październiku pojawił się na stronie internetowej opolskiego urzędu marszałkowskiego, to dokument zawierający najważniejsze wyzwania dla regionu na najbliższe lata. Przez ponad rok wypracowywał ten dokument kilkudziesięcioosobowy zespół ekspertów i urzędników pod naukową opieką kierownika Katedry Polityki Regionalnej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej prof. Krystiana Heffnera.

"Strategia rozwoju województwa ma być drogowskazem dla władz regionu przy prowadzeniu skutecznej polityki rozwoju i realizacji wyzwań, które czekają województwo w nadchodzących latach" - wyjaśnił marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta.

Najważniejszym wśród zapisanych w projekcie dokumentu wyzwań jest zapobieganie i przeciwdziałanie procesom depopulacji. "Konieczność znacznego uwypuklenia właśnie wyzwań związanych z depopulacją potwierdziły nam wyniki ostatniego spisu powszechnego, według których województwo opolskie wyludnia się w zastraszającym tempie" - powiedział w poniedziałek Sebesta. "Tak spisana strategia to nasza odpowiedź na niekorzystną sytuację demograficzną regionu" - dodał.

Wśród celów przewidzianych do realizacji do 2020 r. autorzy projektu strategii wskazali m.in. potrzebę stworzenia konkurencyjnego i stabilnego rynku pracy, aktywnej społeczności regionalnej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, nowoczesnych usług i atrakcyjnej oferty turystyczno-kulturalnej, a także potrzebę prowadzenia działań na rzecz wysokiej jakości środowiska, zwiększania konkurencyjności aglomeracji opolskiej, rozwoju ośrodków miejskich oraz obszarów wiejskich.

W dokumencie zapisano też sposoby realizacji strategii oraz źródła jej finansowania - m.in. budżet województwa, budżety samorządów, budżet państwa i - w głównym stopniu - dotacje unijne.

Na poniedziałkowym spotkaniu, pierwszym zorganizowanym w ramach konsultacji strategii, obecnych było trzech z 15 opolskich parlamentarzystów - Brygida Kolenda-Łabuś i Janina Okrągły z Platformy Obywatelskiej oraz Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. Posła Partyka Jakiego z Solidarnej Polski reprezentowała szefowa jego biura poselskiego. Był też szef klubu radnych Mniejszości Niemieckiej w opolskim sejmiku Norbert Rasch.

Obecni na spotkaniu posłowie ziemi opolskiej zgodnie zwrócili uwagę na konieczność ujęcia w nowej strategii regionu działań na rzecz rzeki Odry, która powinna stać się kanałem transportowym oraz zyskać na znaczeniu jako atrakcja turystyczna. Ryszard Galla dodał, że w nowej strategii województwa powinny być też zapisy o wsparciu i wykorzystaniu jednostek straży pożarnej, również ochotniczych, działających np. w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a wraz z Janiną Okrągły wnioskował o zapisy dotyczące dodatkowego zjazdu z autostrady A4 w okolicach Opola. Okrągły wnioskowała też m.in. o lepsze skomunikowanie peryferii województwa ze stolicą regionu.

"Generalnie strategia mi się podoba. Jest spójna i logiczna, na dużym stopniu ogólności, co da możliwość prowadzenia szerokich działań w wyznaczonych przez nią ramach. Nasze wnioski tylko precyzowały lub poszerzały niektóre zadania" - ocenił poseł Galla.

W najbliższych dniach - 7, 8, 9 i 12 listopada - odbywać się będą kolejne spotkania w ramach konsultacji społecznych dotyczących strategii rozwoju województwa dla mieszkańców powiatów Opolszczyzny. Marszałek Sebesta dodał, że odbędą się również konsultacje z organizacjami pożytku publicznego i instytucjami. Projekt strategii 5 grudnia mają omówić radni sejmiku.

"Wszystkie wnioski i pomysły, które trafią do nas w ramach konsultacji, zostaną wzięte pod uwagę i w miarę ich spójności z całością dokumentu wpisane do strategii. Na grudniowej sesji sejmik ma strategię zatwierdzić" - zapowiedział Sebesta. (PAP)

kat/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)