Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyły negocjacje ws. zwolnień w grupie PZU

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wiceministra skarbu
#

# dochodzi wypowiedź wiceministra skarbu #

17.02. Warszawa (PAP) - W środę rozpoczęły się negocjacje między przedstawicielami zarządu PZU a związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia w grupie. Rzecznik grupy Michał Witkowski powiedział PAP, że mają one potrwać nie dłużej niż do 10 marca br.

"Informacja o ustaleniach pracodawcy i strony społecznej zostanie przekazana pracownikom 10 marca br." - podkreślił Witkowski.

W ubiegłym tygodniu grupa PZU zapowiedziała, iż w ramach restrukturyzacji swoich spółek przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tym roku o 2 tys. 316 etatów. Łączne zmiany restrukturyzacyjne mają objąć ok. 7,5 tys. osób.

Około 2 tys. 300 osób ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające o "charakterze czysto formalnym". Oznacza to podpisanie nowych umów z pracownikami w związku ze zmianą nazw jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni. Ponadto około 2 tys. 900 osób otrzyma nowe propozycje, jeśli chodzi o zakres obowiązków bądź zmianę miejsca pracy.

"Celem negocjacji jest osiągnięcie kompromisowego porozumienia, które będzie uwzględniało zminimalizowanie kosztów społecznych i przeprowadzenie zmian w duchu poszanowania praw pracowników. Strona pracodawcy będzie miała na uwadze przyjęcie rozwiązań zgodnych z przepisami prawa, regułami ekonomii i korzystnych dla pozycji rynkowej grupy PZU" - powiedział PAP rzecznik firmy.

Przewodniczący NSZZ "S" w PZU Jerzy Lenart podkreślił w rozmowie z PAP, że środowe spotkanie związków zawodowych działających w grupie z przedstawicielami zarządu PZU miało charakter roboczy. "Ustaliliśmy harmonogram spotkań na przyszły tydzień; zaplanowano trzy kolejne - we wtorek, środę i czwartek" - dodał.

Związkowcy domagają się wstrzymania zwolnień grupowych ogłoszonych przez zarząd grupy PZU w ramach planowanych zmian restrukturyzacyjnych. Żądają ochrony miejsc pracy, szczególnie w rejonach kraju o wysokim bezrobociu. Chcą, by zarządy spółek PZU SA i PZU Życie SA zaczęły rozmawiać ze stroną społeczną w sprawie restrukturyzacji na podstawie rzetelnych analiz ekonomicznych.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział w środę PAP, że w grupie PZU potrzebna jest restrukturyzacja zarówno zatrudnienia, jak i biznesowej działalności firmy. Ocenił, że projekty restrukturyzacyjne przygotowywane przez zarząd spółki zapewnią efektywność jej działalności oraz spowodują wzrost jej wartości.

Gawlik zapowiedział, że przedstawiciele resortu skarbu spotkają się na początku marca z reprezentantami związków zawodowych działających w grupie w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia.

Witkowski mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że "stabilna sytuacja finansowa spółki daje możliwość zapewnienia pracownikom objętym procesem restrukturyzacji dobrych warunków odejść". "Planowane jest uruchomienie programu ponadstandardowych rekompensat i doradztwa zawodowego" - dodał.

Po przeprowadzonej do tej pory restrukturyzacji oraz realizacji programu dobrowolnych odejść, zatrudnienie w firmie wynosi obecnie 15 tys. 500 osób. PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.(PAP)

dol/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)