Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rybnik: Krzysztof Zając kandydatem Demokracji Bezpośredniej do Senatu

0
Podziel się:

Krzysztof Zając zwyciężył w zorganizowanych w środę prawyborach Demokracji
Bezpośredniej (DB) i będzie kandydatem tej partii w kwietniowych wyborach uzupełniających do Senatu
w okręgu rybnickim. Na kandydatów głosowano przez internet i wrzucając głosy do urny.

Krzysztof Zając zwyciężył w zorganizowanych w środę prawyborach Demokracji Bezpośredniej (DB) i będzie kandydatem tej partii w kwietniowych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim. Na kandydatów głosowano przez internet i wrzucając głosy do urny.

W prawyborach startowało trzech kandydatów DB. Jak powiedział PAP przewodniczący partii Adam Kotucha, najwięcej głosów uzyskał Zając, na którego w tradycyjny sposób głosowało ponad 55 proc. wyborców i 60 proc. internautów. Drugi był Anatol Szafrański, a trzeci Wiesław Danyłko.

Wynik prawyborów oznacza, że DB, która w wyborach uzupełniających zarejestrowała już swój komitet, w najbliższych dniach powinna zebrać podpisy poparcia i zarejestrować Zająca jako kandydata do Senatu. 34-letni Zając jest doktorem inżynierem chemii. Uważa się za zwolennika wolnego rynku. Chciałby doprowadzić do utworzenia w Rybniku wolnej strefy ekonomicznej, aby chętniej zakładano tu nowe firmy.

Wybory uzupełniające w okręgu rybnickim odbędą się 21 kwietnia. Ich ogłoszenie jest następstwem niedawnej śmierci senatora PO Antoniego Motyczki. Komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów do 12 marca.

Poza Zającem o mandat senatora powalczą: Bolesław Piecha z PiS, kandydat PO Mirosław Duży, wystawiony przez Kongres Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke; kandydatem Ruchu Autonomii Śląska ma być Paweł Polok, a jako kandydaci niezależni wystartują Józef Makosz i Piotr Masłowski.

Demokracja Bezpośrednia została zarejestrowana w sierpniu 2012 r. Dziś liczy około 500 członków, którzy rekrutują się spośród lokalnych działaczy społecznych, członków stowarzyszeń oraz fundacji, a także m.in. organizatorów demonstracji przeciwko ACTA. Przedstawiciele ugrupowania określają je jako pierwszą całkowicie demokratyczną partię w Polsce. Zarząd pełni w niej jedynie funkcje reprezentacyjne, a decyzje dotyczące działań partii podejmowane są przez głosowanie wszystkich członków.

Członkowie partii stawiają sobie za cel zmianę systemu sprawowania władzy w Polsce. Chcą wprowadzenia ustroju, w którym politycy podlegają ciągłej kontroli ze strony obywateli, w którym obywatele mogą zablokować wymierzone w nich prawo i w którym sami mogą podejmować najważniejsze decyzje dotyczące Polski - bez udziału posłów czy rządu. Partia jest neutralna światopoglądowo - nie zajmuje stanowiska w sprawach takich jak in vitro, aborcja czy związki wyznaniowe. Koncentruje się wokół idei demokracji bezpośredniej w Polsce. (PAP)

kon/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)