Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rydzyk
21.02.2012 18:16

Rydzyk bez koncesji. Senator bierze w obronę stację

Senator Solidarnej Polski Kazimierz Jaworski rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Zasady przyznawania koncesji przez KRRiT są zgodne z konstytucją? Senator Solidarnej Polski Kazimierz Jaworski rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. *

Zdaniem senatora ostatnie spory wokół decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. przyznawania miejsca na multipleksie pokazują, że przepisy te są zbyt ogólne i nieprecyzyjne.

W zakończonym w kwietniu zeszłego roku konkursie na pierwsze cztery miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym startowało 17 nadawców. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc odwołali się czterej nadawcy, w tym fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis ubiegająca się o miejsce dla TV Trwam. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu br.; nadawcom przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

_ - Sposób przydzielania koncesji regulują przepisy ustawy o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 roku i rozporządzenia KRRiT z 4 stycznia 2007 roku. Jednak istnieją bardzo poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją. Przede wszystkim chodzi właśnie o ogólność i nieprecyzyjność zapisów _ - powiedział Jaworski na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Podkreślił, że należy zmienić obowiązujące przepisy tak, by KRRiT nie mogła wydawać uznaniowych decyzji. Jaworski poinformował, że wniosek ma być złożony zarówno w Sejmie, jak i Senacie, aby - jak zaznaczył - podnieść jego rangę. Pod dokumentem musi się podpisać 50 posłów i 30 senatorów.

Senator zapowiedział również, że przygotował projekt ustawy regulującej kwestię przyznawania koncesji. _ Nie chcę upartyjniać tego projektu, dlatego zbierzemy pod nim sto tysięcy podpisów i złożymy go jako obywatelski _ - dodał.

Według obecnego na konferencji mecenasa Ludwika Skurzaka, który pomagał Jaworskiemu w pisaniu tego projektu, ma on tak regulować kwestie przyznawania koncesji, _ aby podczas następnej procedury koncesyjnej nie było podobnych sytuacji, jak obecnie _.

W projekcie ustawy zapisane są dwa kryteria. Koncesję miałby dostać ten, kto zobowiąże się emitować jak najwięcej programów polskich i jak najmniej reklam. Zdaniem Skurzaka takie kryteria spowodują, że nikt nie będzie mógł kwestionować wyników konkursu na koncesje. Jaworski liczy, że projekt z zebranymi podpisami trafi do Sejmu jeszcze przed wakacjami.

Zgodnie z ustawą o rtv w postępowaniu o udzielenie koncesji ocenia się m.in.: stopień zgodności zamierzonej działalności programowej nadawcy z określonymi w tejże ustawie ogólnymi zadaniami radiofonii i telewizji (dostarczanie informacji, udostępnianie dóbr kultury i sztuki, ułatwianie korzystania z oświaty i dorobku nauki, upowszechnianie edukacji obywatelskiej, dostarczanie rozrywki, popieranie krajowej twórczości audiowizualnej); możliwości dokonania przez wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu; a także przewidywany udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim i przez producentów europejskich.

Ustawa określa też maksymalny czas nadawania reklam i telesprzedaży na 12 minut w ciągu godziny.

Dotąd uruchomione w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - dla nowych nadawców. Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić na nie konkurs. W poniedziałek zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft powiedział PAP, że konkurs zostanie ogłoszony na cztery wolne miejsca.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

Czytaj o ostatnich problemach Rydzyka w Money.pl
Nowe komórki od Rydzyka. Sojusz ze SKOK-ami Podczas dzisiejszych uroczystości w Toruniu zostanie zaprezentowana nowa telefonia komórkowa.
SLD: Radio Maryja musi działać tak, jak inni SLD chce znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji w punkcie dotyczącym nadawców społecznych. Platforma nie chce pomóc.
Tusk rozmawia o Rydzyku z nuncjuszem Do spotkania Tuska z nuncjuszem apostolskim doszło z inicjatywy szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Wcześniej polski MSZ wystosował do Stolicy Apostolskiej notę dyplomatyczną w sprawie wypowiedzi Rydzyka.
Tagi: rydzyk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz