Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynki FX i FI słabiej w czwartek, na horyzoncie słabe sesje

0
Podziel się:

Zarówno rynek walutowy, jak i obligacji traciły w czwartek, a na
horyzoncie, zdaniem rynku, kolejne słabe sesje. Wzrost awersji do ryzyka i duża zmienność nie
budują klimatu dla umocnienia polskiej waluty i papierów - oceniają dilerzy.

Zarówno rynek walutowy, jak i obligacji traciły w czwartek, a na horyzoncie, zdaniem rynku, kolejne słabe sesje. Wzrost awersji do ryzyka i duża zmienność nie budują klimatu dla umocnienia polskiej waluty i papierów - oceniają dilerzy.

"Złoty dzisiaj słabo, tracą wszystkie waluty na rynkach wschodzących. To przybrało dzisiaj formę gwałtowną i zdecydowaną, jest wysoka awersja do ryzyka" - powiedział PAP Marcin Bilbin, diler walutowy z Banku Pekao.

"Obserwujemy na rynku bardzo dużą zmienność to, że ona jest i będzie się utrzymywała, jest dla wszystkich oczywiste. Dzisiaj z rynku uciekali inwestorzy zagraniczni, jeśli ostatnio byli optymiści na złotym to dzisiaj zostali wyrzuceniu z rynku" - dodał.

Zdaniem dilera trudno przewidzieć jak zachowa się złoty na koniec tygodnia.

"Jutro piątek, koniec tygodnia, są zamykane pozycje, jeśli pojawią się jakieś złe wiadomości, głównie za granicą, bo to jest dla nas kluczowe, to złoty może się dalej osłabiać" - powiedział Bilbin.

"Ale z drugiej strony jeśli dzisiaj jest mocne i gwałtowne osłabienie złotego z 4,06 do nawet 4,12 za euro, to równie prawdopodobne jest, że jutro będzie jakaś stabilizacja" - dodał.

Zdaniem Piotra Popławskiego, dilera walutowego z BGŻ, silne osłabienie polskiej waluty w czwartek jest pochodną tego co działo się środę za oceanem.

"Inwestorzy są rozczarowani opinią Fed, który jest ostrożniejszy, jeśli chodzi o ocenę sytuacji gospodarczej w USA. Oceniają to jako odsuwanie się perspektywy podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo były słabe dane z rynku nieruchomości. Reakcja inwestorów na to jest niekorzystna" - powiedział PAP Popławski.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, która nadal wynosi od 0 do 0,25 proc. Jednocześnie Fed po raz kolejny podkreślił swoją postawę dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie. Jak podkreślił Fed pogorszyła się sytuacja na rynkach finansowych, co ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w USA.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w maju do 300 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował w środę Departament Handlu. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów w maju wyniesie 410 tys.

DŁUG TAKŻE TRACI W CZWARTEK, SENTYMENT SŁABY

Rynek obligacji, podobnie jak rynek walutowy traci w czwartek. Nie widać, aby sytuacja mogła się zmienić w średnim okresie, polskie papiery mimo pozytywnego postrzegania na świecie nie znajdują kupców.

"Rynek długu jest słabszy to pokłosie średniej aukcji switch, popyt na papiery długie był zerowy. Wielu inwestorów jest obkupionych w obligacje, ma swoje pozycje i nie chce ich zwiększać" - powiedział PAP Sebastian Cichy, diler obligacji z BNP Paribas.

"Jeżeli nie ma kupujących na rynku, to wydaje się, że papiery będą nadal słabły w średnim terminie" - dodał.

Jego zdaniem pozytywnego klimatu dla krajowego długu nie budują także sygnały płynące z Rady Polityki Pieniężnej o ewentualnej podwyżce stóp procentowych pod koniec tego roku.

"RPP postraszyła rynek możliwością podwyżek stóp, faktyczna realizacja tych ostrzeżeń może nie nastąpić, jednak przez takie zapowiedzi dług ma się gorzej" - powiedział Cichy.

"Myślę, że w najbliższych dniach wpadniemy już w taki letni, wakacyjny marazm" - dodał.

czwartek czwartek środa 16.15 9.10 16.40

EUR/PLN 4,1088 4,0628 4,0703 USD/PLN 3,3389 3,2986 3,3255 EUR/USD 1,2308 1,2319 1,2235

OK0712 4,78 4,72 4,75 PS0415 5,47 5,44 5,45 DS1019 5,91 5,88 5,89 (PAP)

bg/ jtt/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)