Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kalisz
28.05.2013 13:09

Ryszard Kalisz nie jest już szefem komisji sprawiedliwości

Nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciwnych było tylko 4 posłów, w tym sam Kalisz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na wniosek klubu SLD sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odwołała Ryszarda Kalisza z funkcji szefa komisji. Zastąpiła go Stanisława Prządka (SLD). Nowym wiceszefem komisji - za Jerzego Kozdronia - został Robert Kropiwnicki (PO).

Klub SLD złożył wniosek o odwołanie Kalisza z funkcji szefa sejmowej komisji sprawiedliwości 10 maja. Jak uzasadniał we wtorek Dariusz Joński (SLD), w związku z tym, że Kalisz 8 maja został usunięty z partii, a dwa dni później opuścił klub SLD, utracił zaufanie klubu potrzebne do pełnienia funkcji szefa komisji.

We wniosku Joński powoływał się też na parlamentarne ustalenia, według których Sojusz ma prawo wskazać szefa jednej z sejmowych komisji - właśnie komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Kalisza bronili tylko posłowie Ruchu Palikota Robert Biedroń i Anna Grodzka. Biedroń podkreślał, że komisja sprawiedliwości jest znana z tego, że pracuje merytorycznie, ponad politycznymi podziałami. - _ Duża w tym była zasługa przewodniczącego _ - dodał Biedroń, apelując, by posłowie nie głosowali politycznie, lecz brali pod uwagę właśnie względy merytoryczne. Wniosek SLD - w opinii Biedronia - nie zawierał merytorycznych argumentów i miał tylko polityczne uzasadnienie.

Grodzka, która również wskazywała na polityczny aspekt sprawy, wniosek SLD określiła mianem _ hipokryzji najwyższego lotu _ i pytała wnioskodawców, czemu kilka miesięcy temu nie uszanowali na sali sejmowej parlamentarnych uzgodnień i nie głosowali za odwołaniem Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu, w związku z cofnięciem jej rekomendacji Ruchu Palikota. Nikt z wnioskodawców nie odpowiedział.

Za odwołaniem Kalisza zagłosowało 16 posłów, 4 (w tym sam Kalisz) było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

W miejsce Kalisza posłowie z komisji powołali posłankę SLD Stanisławę Prządkę (absolwentka prawa na UW, wpisana na listę radców prawnych w Warszawie, posłanka czterech kadencji). Dziękując za wybór Prządka zaapelowała, aby prace komisji nadal cechowały się wysokim poziomem merytorycznym.

Nowym wiceszefem komisji w miejsce Jerzego Kozdronia (PO), który ma zostać wiceministrem sprawiedliwości, z rekomendacji klubu PO został Robert Kropiwnicki, 39-letni doktor nauk prawnych, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, po raz pierwszy zasiadający w Sejmie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, jakie plany ma Ryszard Kalisz Ryszard Kalisz zamierza powołać własne stowarzyszenie. Polityk szczegóły zdradzi pod koniec kwietnia, na razie mówi jedynie, że będzie to filar Europy Plus.
"Ryszard Kalisz nie musi już dalej udawać" Sprawdź, jak decyzję sądu skomentował lider partii Leszek Miller.
Ruch Palikota wie, gdzie jest miejsce Kalisza Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek uważa, że miejsce wykluczonego z SLD Ryszarda Kalisza jest przy byłym prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim.
Tagi: kalisz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz