Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryszard Milewski: Rozumiem stanowisko Gowina

0
Podziel się:

- Do żadnej dymisji się nie podaję. Taśmy są zmanipulowane- mówi prezes gdańskiego sądu okręgowego.

Ryszard Milewski: Rozumiem stanowisko Gowina
(PAP/Adam Warżawa)
bETtKqut

Prezes gdańskiego sądu okręgowego Ryszard Milewski rozmawiał z dziennikarzami po spotkaniu z prezesem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Na pytanie, czy złoży dymisję sam, odpowiedział_ - N __ ie wiem, zobaczę _. _ Jeśli jest oczekiwanie, to zobaczymy. Ja ministra informowałem o wszystkim, jaka jest sytuacja _ - powiedział.

- _ Rozumiem pana Gowina _ - tak Milewski skomentował słowa ministra sprawiedliwości, który opowiedział się za odwołaniem z funkcji oraz za postępowaniem dyscyplinarnym wobec Milewskiego.

Stanowisko Jarosława Gowina ma związek z rozmową telefoniczną, w trakcie której osoba podająca się za urzędnika kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. ze sprawami sądowymi szefa Amber Gold.

bETtKquv

_ - Nie będę dziś tego komentował. Sprawa jest w prokuraturze i ABW. Złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i wszystkie dokumenty z tym związane, które przyszły. To nie chodzi tylko o moją rozmowę _ - powiedział dziennikarzom Milewski, zapytany, czy poda się do dymisji po ujawnieniu nagrania.

W rozmowie z TOK FM prezes sądu powiedział, że nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska. - _ Do żadnej dymisji się nie podaję. Taśmy są zmanipulowane, bardzo dobrze byłoby, gdyby prokuratura to zbadał. Teraz czekam na decyzję prokuratury i ABW _ - oświadczył.

Na pytanie, dlaczego podczas rozmowy z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera konsultował terminy rozprawy, Milewski odparł, że nie może tego komentować. _ Zostałem rzeczywiście zaskoczony, w pierwszej chwili myślałem, że to jest z kancelarii premiera _ - zaznaczył.

W rozmowie z RMF FM Milewski powiedział, że dwie rozmowy, jakie odbył, zostały połączone w nagraniu w jedną. _ - Pamiętam, że mówiłem jeszcze o tym składzie, że sędziowie są niezawiśli, to tego tam nie ma. Były też inne rzeczy. Zresztą to były dwie rozmowy, które zostały przedstawione jako jedna, to już jest manipulacja _ - mówi Milewski, cytowany na stronie radia. Odniósł się do fragmentu nagrania, w którym zapytany, czy skład sędziowski jest zaufany, odpowiedział twierdząco. _ Ja zrozumiałem to w tym sensie, że mieli to być sędziowie doświadczeni _ - tłumaczył.

bETtKquB

Ujawnił też, że po otrzymaniu maila, rzekomo od szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego, powiadomił prokuraturę i ministra Gowina. - _ Pan minister bardzo podziękował mi za informację. Powiedział, że bardzo dobrze zrobiłem, że zawiadomiłem służby. Spytał, kiedy był pierwszy telefon. Podziękował _ - powiedział Gowin RMF.

Na czwartkowej konferencji prasowej Gowin powiedział, że wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa o wszczęcie postępowania wyjaśniającego, a jeśli treść nagrania się potwierdzi, to oczekuje podjęcia wobec sędziego postępowania dyscyplinarnego. Gowin podał, że wystąpił też do KRS o opinię w związku z zamiarem odwołania prezesa Milewskiego.

O sprawie poinformowała w czwartek _ Gazeta Polska Codziennie _. Jak podała, 6 września do prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku zadzwonił ktoś, kto przedstawił się jako urzędnik z kancelarii Donalda Tuska. W rozmowie tej szef sądu miał prosić o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold. Prezes sądu miał też umówić się na spotkanie z premierem: wstępnie wyznaczono datę 13 września.

Gdańska prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie po zawiadomieniu prezesa gdańskiego sądu.

bETtKquC
Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
"Sędzia musi odejść". Gowin ostro o aferze - _ Nie może być zgody na ludzi przyjmujących zlecenia polityczne _ - powiedział Minister Sprawiedliwości.
"To pokazało, że Platforma rządzi sądami" Sędzia ustalał z osobą przedstawiającą się jako urzędnik kancelarii premiera, termin rozprawy szefa Amber Gold.
PSL ma 150 tys. podpisów. Przeciw Gowinowi Politycy i działacze PSL zebrali 150 tys. podpisów przeciwko planowanej reorganizacji sądów rejonowych.
bETtKquW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)