Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd Chin potwierdza kontakty firm zbrojeniowych z Kaddafim

0
Podziel się

Rząd w Pekinie przyznał, że chińskie firmy zbrojeniowe kontaktowały się w lipcu z przedstawicielami Muammara Kaddafiego.

Rząd Chin potwierdza kontakty firm zbrojeniowych z Kaddafim
(ec.europa.eu)
bDzGoelh

**Rząd w Pekinie przyznał, że chińskie firmy zbrojeniowe kontaktowały się w lipcu z przedstawicielami Muammara Kaddafiego w sprawie sprzedaży broni. Miało do tego dojść bez wiedzy władz Chin i nie podpisano żadnych umów z libijskim reżimem.

_ - Rząd Kaddafiego wysłał kogoś do Chin bez wiedzy rządu chińskiego, by skontaktował się z przedstawicielami zainteresowanych firm _ - powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu, zapytana o doniesienia prasy na ten temat.

Kanadyjski dziennik _ The Globe and Mail _ napisał, że Chiny zaoferowały w lipcu duże ilości broni reżimowi Kaddafiego i prowadziły poufne rozmowy na temat dostaw uzbrojenia do Libii przez Algierię i Republikę Południowej Afryki.

bDzGoelj

_ - Chińskie firmy nie podpisały umowy handlowej i nie wyeksportowały sprzętu wojskowego do Libii _ - zapewniła pani Jiang. Jak podkreśliła, _ chińskie przedsiębiorstwa nie dostarczyły sprzętu wojskowego Libii ani bezpośrednio, ani pośrednio _.

Rzeczniczka nie wyjaśniła jednak, w jaki sposób mogło dojść do takich kontaktów bez wiedzy rządu w Pekinie.

Powołując się na uzyskane dokumenty _ The Globe and Mail _ podał, że firmy zbrojeniowe kontrolowane przez chiński rząd były gotowe sprzedać Libii uzbrojenie i amunicję za co najmniej 200 mln dolarów, ignorując sankcje nałożone na ten kraj przez ONZ.

bDzGoelp

Gazeta napisała, że nie udało się jej potwierdzić, czy broń została dostarczona. Jednak przedstawiciele władz powstańczych w Trypolisie powiedzieli, że dokumenty, do jakich dotarł kanadyjski dziennik, potwierdzają podejrzenia na temat ostatnich działań Chin, Algierii i RPA.

Kierujący sprawami wojskowymi w Narodowej Radzie Libijskiej (NRL) Omar Hariri oświadczył, że dokumenty tłumaczą też obecność nowego uzbrojenia w regionie. _ Jestem niemal pewny, że ta broń tu dotarła i została wykorzystana przeciwko naszym ludziom _ - powiedział w rozmowie z kanadyjską gazetą.

Dokumenty dotyczące sprzedaży broni znaleziono na śmietniku w dzielnicy Bab Akkarah w Trypolisie, gdzie mieszkali najwierniejsi zwolennicy reżimu Kaddafiego - pisze _ The Globe and Mail _.

bDzGoelq

Gazeta dodaje, że wysocy rangą doradcy wojskowi Kaddafiego w połowie lipca pojechali do Pekinu, gdzie spotkali się z przedstawicielami firm China North Industries Corp. (Norinco), China National Precision Machinery Import & Export Corp. (CPMIC) oraz China XinXing Import & Export Corp. Chińskie firmy zaoferowały im wtedy całe swoje zapasy uzbrojenia i zaproponowały dodatkową produkcję.

Strona chińska podkreślała potrzebę utrzymania w tajemnicy negocjacji handlowych i zalecała, by _ kontrakty zostały podpisane z Algierią i RPA, z którymi Chiny w przeszłości już współpracowały _ - wynika z dokumentów, na które powołuje się _ The Globe and Mail _.

Chińskie firmy poinformowały też, że wiele rodzajów uzbrojenia zamówionego przez libijską delegację znajduje się w arsenałach Algierii i broń ta może być niezwłocznie przetransportowana przez granicę z Libią. Według dokumentów rozmawiano m.in. na temat dostaw pocisków przeciwpancernych i rakiet ziemia-powietrze.

Czytaj najnowsze informacje z Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t155855.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wierni;kaddafiemu;uzyja;zywych;tarcz,222,0,903134.html) Fiasko negocjacji. Użyją żywych tarcz? Załamały się rozmowy prowadzone ze zwolennikami Kadafiego w oblężonym mieście Bani Walid.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t155436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;powstancy;maja;plan;wybory;za;20;miesiecy,195,0,902083.html) Powstańcy mają plan. Zajmie 20 miesięcy Zdaniem szefa Narodowej Rady Libijskiej Kaddafi jest coraz bardziej izolowany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t155540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;nato;planuje;okupacje;libii,54,0,901942.html) Kaddafi odkrywa spisek NATO. Chodzi im o... - _ Podpalimy ziemię pod ich nogami _- grozi libijski dyktator w 42. rocznicę przejęcia władzy.
bDzGoelr
bDzGoelK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)