Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chiński wprowadza reformy wspierające handel zagraniczny

0
Podziel się:

W celu ożywienia handlu zagranicznego, rząd chiński wprowadza uproszczenie
procedury celnej, ułatwienia kredytowe dla małych firm i zmianę przepisów walutowych. Ułatwi to
działalność międzynarodową przedsiębiorstw chińskich, zapowiada premier Li Keqiang.

W celu ożywienia handlu zagranicznego, rząd chiński wprowadza uproszczenie procedury celnej, ułatwienia kredytowe dla małych firm i zmianę przepisów walutowych. Ułatwi to działalność międzynarodową przedsiębiorstw chińskich, zapowiada premier Li Keqiang.

Uproszczenie procedury celnej polegać będzie na wprowadzeniu zasady obsługi firm w "jednym okienku", gdzie odbędzie się składanie deklaracji celnej, kontrola towaru i ostateczna odprawa, wynika z wydanego we środę komunikatu Rady Państwa.

Ponadto zarządzono zmniejszenie opłat operacyjnych i administracyjnych oraz zniesiono czasowo opłaty za kontrolę towarów eksportowych i zawieszono kontrolę produktów przemysłowych. W tekście czwartkowego komunikatu zawarto również informację, że rząd pracuje nad zmianą systemu kontroli celnej, która powinna być w przyszłości sprawowana przez jednolity urząd kontroli państwowej.

Władze zachęcają instytucje finansowe do wzmocnienia wsparcia dla przedsiębiorstw wykazujących dużą aktywność na rynku eksportowym, w postaci ułatwień w udzielaniu krótkoterminowych ubezpieczonych kredytów eksportowych. Poza tym wszystkie instytucje zajmujące się obsługą eksportu zostały wezwane do pomocy małym i średnim prywatnym eksporterom, chodzi m.in. o szczególne ułatwienia przy procedurze celnej i zwolnienia od podatków.

Zerowe stawki taryfy celnej będą wprowadzone na wszystkie towary i usługi eksportowe, a na towary i usługi importowane wprowadzone zostaną ulgi celne, w zależności od preferencji, wyznaczonych strategiczną polityką gospodarczą państwa, głosi komunikat Rady Państwa.

Jednocześnie z komunikatem Rady Państwa, główny urząd kontroli przepływu środków dewizowych - Państwowy Urząd Wymiany Zagranicznej (PUWZ), ogłosił we środę serię 50 zmian przepisów kodeksu wymiany walutowej. W oświadczeniu PUWZ pisze, że począwszy od 1 września b.r., firmy prywatne z sektora handlowego mogą lokować swoje aktywa zagranicą w walutach obcych do wysokości 50 tys. dolarów, bez konieczności uzyskiwania zgody urzędu.

Rada Państwa zdecydowała również, aby od 1 sierpnia b.r. tymczasowo zwolnić wszystkie przedsiębiorstwa, mające obroty miesięczne poniżej 20 tys. juanów (3252 dolary) od podatku VAT i podatków obrotowych. Z ulgi tej skorzysta ponad 6 mln małych firm, co jak oceniają eksperci, wpłynie korzystnie na podaż miejsc pracy i dochody dziesiątków milionów ludzi.

W komunikacie Rady Państwa umieszczono również informację, że rząd będzie starał się utrzymać podstawową równowagę w bilansie płatności międzynarodowych i będzie dbał o stabilizację kursu chińskiej waluty.

Wszystkie te mechanizmy powinny zwiększyć konkurencyjność firm chińskich, ułatwić im działanie na rynku eksportowym, co wesprze przeprowadzenie restrukturyzacji chińskiej gospodarki, powiedział na środowym posiedzeniu Rady Państwa premier Li.

Huo Jianguo, rektor Chińskiej Akademii Handlu Międzynarodowego i Współpracy Gospodarczej, będącej think tankiem Ministerstwa Handlu, powiedział Zhongguo Ribao, że te rozwiązania są konieczne dla dalszego rozwoju handlu zagranicznego, który jest podstawą wzrostu gospodarczego całego kraju. Najwięcej uwagi rząd powinien poświęcić małemu i średniemu biznesowi, który jest obecnie główną siłą napędową chińskiej gospodarki - dodał.

Rzecznik Ministerstwa Handlu, Shen Danyang, stwierdził na konferencji prasowej 17 lipca, że perspektywy rozwoju eksportu chińskiego w drugiej połowie 2012 r. nie są optymistyczne i kraj musi pokonać wiele trudności, aby osiągnąć tegoroczny cel wzrostu handlu zagranicznego w wysokości 8 proc.

Wang Jun, ekspert z Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej, uważa, że bank centralny powinien dążyć do umiarkowanego osłabienia juana w drugiej połowie tego roku, aby zwiększyć konkurencyjność chińskiego eksportu.

W czerwcu chiński eksport spadł, wbrew oczekiwaniom ekspertów, o 3,1 proc. w ujęciu rdr i był to pierwszy miesięczny spadek od stycznia 2012 r. - a największy od kryzysowego 2009 roku. Import spadł w czerwcu o 0,7 procent w ujęciu rdr i był wyższy niż spadek majowy, który wynosił 0,3 proc., według danych chińskiego Głównego Urzędu Celnego.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)