Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd debatuje m.in. nad zmianami w systemie oświaty

0
Podziel się

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in.
projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zawierającym szczegółowe wytyczne dot. zasad
rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.

bErYzPHF

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zawierającym szczegółowe wytyczne dot. zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.

Obrady Rady Ministrów pod nieobecność premiera Donalda Tuska prowadzi wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. Tusk jest w Paryżu, gdzie uczestniczy razem z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w II Konferencji na temat zatrudnienia młodzieży w Europie.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku. Pierwotnie Rada Ministrów miała zająć się tymi zmianami w zeszłym tygodniu; jednak w ostatniej chwili punkt wycofano z porządku obrad.

bErYzPHH

Propozycja przygotowana przez MEN określa m.in. kryteria i zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół, procedury odwoławcze w przypadku nieprzyjęcia dziecka lub ucznia, a także zasady ujawniania i przetwarzania danych osobowych dzieci w procesie rekrutacyjnym do przedszkoli i szkół.

Zgodnie projektem w przypadku rekrutacji do publicznych przedszkoli i innych publicznych form wychowania przedszkolnego (np. punktów przedszkolnych) w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane będzie pod uwagę to, czy dziecko mieszka w gminie, gdzie znajduje się przedszkole. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc, mają być przeprowadzane kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego.

Kolejne czynniki, które mają decydować o rekrutacji to m.in. dochód w rodzinie dziecka, wielodzietność rodziny w połączeniu z wysokością jej dochodu, niepełnosprawność dziecka, rodziców lub rodzeństwa dziecka, to czy dziecko wychowuje samotny rodzic w połączeniu z wysokością dochodu rodziny lub czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej. W drugiej kolejności mają być brane pod uwagę kryteria określane przez samorząd.

Rząd zająć ma się także projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Projekt przygotowany przez MSW ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

bErYzPHN

Ponadto Rada Ministrów ma zająć się wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii.

Tak jak obecnie kontyngent będzie wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej-Wschód, podporządkowanej dowódcy Sił Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Jego głównym celem ma być nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu w Kosowie. Będzie go można użyć również w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia sił tamtejszej misji Unii Europejskiej.

Polscy żołnierze - tak jak dotychczas - będą patrolować teren, wspierać kosowską policję i pomagać organizacjom rozprowadzającym pomoc humanitarną. Obecnie w Kosowie służy ok. 230 osób. Polscy żołnierze służą w ramach NATO-wskiej misji KFOR (Kosovo Forces) prowadzonej od 1999 roku.

Ponadto rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także projektem uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2013 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu".

bErYzPHO

Rząd zapozna się także z informacją dot. ubiegania się o przyznanie Łodzi prawa organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO w roku 2022. (PAP)

agy/ son/ jra/

bErYzPIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)