Notowania

powódź 2010
05.06.2010 08:49

Rząd i organizacje pozarządowe pomagają powodzianom

Do gmin na zasiłki dla poszkodowanych trafiły 192 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Piotrowski)

Programy pomocowe, zasiłki, dary czy wypoczynek dla dzieci - to tylko niektóre sposoby, aby zmniejszyć dotkliwość skutków wielkiej wody.

O zasiłek w wysokości do 6 tys. zł może ubiegać się każda rodzina, która poniosła straty w wyniku powodzi. Środki te służą zaspokojeniu pierwszych potrzeb, a do rozliczenia nie są wymagane rachunki.

Powodzianie mogą ubiegać się też o zasiłek w kwocie do 20 tys. zł na remont lub odbudowę mieszkania; musi ona być rozliczona na podstawie rachunków lub faktur.

Trwa wypłacanie zasiłków dla poszkodowanych - dotychczas do gmin wpłynęło ponad 192 mln zł na ten cel.
Mieszkańcy gospodarstw i budynków mieszkalnych, które najbardziej ucierpiały, mogą wnioskować o zasiłki do 100 tys. zł. Ich przyznanie wymaga oszacowania strat przez specjalistę z uprawnieniami budowlanymi.

Na odbudowę zniszczonej przez wielką wodę infrastruktury publicznej - placówek oświaty, służby zdrowia, stacji uzdatniania wody, dróg i mostów - przekazanych zostanie 600 mln zł.

Według założeń rządowego programu, odbudowa infrastruktury publicznej w gminach dotkniętych powodzią będzie się odbywać w stu procentach z pieniędzy budżetu, Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (po 200 mln zł od każdej z tych instytucji).

Od połowy czerwca ma ruszyć rządowy program pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź. Jednorazowy zasiłek dla gospodarstw do 5 hektarów wyniesie 2 tys. zł, dla większych - 4 tys. zł. Program zakłada też m.in. udzielanie kredytów preferencyjnych. Resort rolnictwa uruchomi dostawy pasz dla zwierząt hodowlanych z zalanych terenów.

Rząd chce pomóc powodzianom w usuwaniu gospodarczych skutków powodzi, planowana jest m.in. możliwość umorzenia pożyczek udzielonych przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Organizowany jest wypoczynek dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią; wielu uczniów już wyjechało na wypoczynek edukacyjny. Dla najmłodsze dzieci, szczególnie narażone na zakażenia po opadnięciu wody przygotowywane są wyjazdy do rządowych ośrodków. Turnusy mają trwać 14 dni - pierwszy rozpocznie się w Juracie 12 czerwca. Kolejne turnusy odbywać się będą do końca wakacji, a jeżeli będzie taka potrzeba - także we wrześniu.

Około 9,5 tys. dzieci powodzian w wieku szkolnymma otrzymać zasiłki z MEN - tysiąc zł - na zakup podręczników i przyborów do nauki; pieniądze te pochodzą z Narodowego Programu Stypendialnego.

Inspekcja sanitarna nadzoruje m.in. wodociągi i ujęcia wody oraz zalane cmentarze. Do tej pory zaszczepiono przeciwko tężcowi ponad 11 tys. osób z terenów powodziowych. Mieszkańcom niektórych miejscowości rozdawane są środki do dezynfekcji studni oraz ulotki z informacjami o podstawowych zasadach higieny, postępowania z wodą, żywnością i sposobach oczyszczania podtopionych i zalanych budynków.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapowiedział przekazanie 3,5 mln zł na pomoc niepełnosprawnym w ramach programu Powódź 2010. Maksymalna kwota pomocy dla jednej osoby nie może przekroczyć 2 tys. zł.
W pomoc dla poszkodowanych wciąż zaangażowane jest wojsko. Armia przekazała ponad 200 ton żywności - konserwy, chleb, makaron, cukier i herbatę, a także koce, materace, ręczniki, gumowe buty, peleryny i brezentowe rękawice.

W ramach pomocy wiele także firm przekazuje swoje produkty, w tym leki i żywność. Szereg przedsiębiorstw transportuje dary do miejsc dotkniętych tragedią oraz organizuje zbiórki produktów na terenie sklepów.

Zbiórki prowadzą organizacje pomocowe. Niezmiennie potrzebne są artykuły przemysłowe i higieniczne umożliwiające sprzątanie i dezynfekcję zniszczonych gospodarstw. Brakuje świeczek, ręczników papierowych, sztućców, talerzy, środków higieny osobistej, butli gazowych, płynów myjących i proszków do prania. Niezbędne są także kalosze, peleryny, farby i materiały budowlane.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Pomoc uruchomiona, 2 mld zł trafią do powodzian ]( http://news.money.pl/artykul/pomoc;uruchomiona;2;mld;zl;trafia;do;powodzian,178,0,626354.html )
* [ W Krakowie ruszyła infolinia dla powodzian ]( http://news.money.pl/artykul/w;krakowie;ruszyla;infolinia;dla;powodzian,30,0,626974.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz