Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd i samorządowcy bez zastrzeżeń do Narodowego Planu Szerokopasmowego

0
Podziel się:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu nie miała w środę zastrzeżeń do
opracowanego przez MAC Narodowego Planu Szerokopasmowego, który ma wspierać budowę sieci
szerokopasmowych w Polsce. Zakłada upowszechnienie dostępu do internetu o prędkości minimum 2 Mbps.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu nie miała w środę zastrzeżeń do opracowanego przez MAC Narodowego Planu Szerokopasmowego, który ma wspierać budowę sieci szerokopasmowych w Polsce. Zakłada upowszechnienie dostępu do internetu o prędkości minimum 2 Mbps.

Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) opracowany został pod koniec ubiegłego roku. Nadrzędnym jego celem jest rozwój sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej.

Plan ma wspierać budowę sieci szerokopasmowych w Polsce. Zakłada upowszechnienie dostępu do internetu o prędkości minimum 2 Mbps (megabity na sekundę - prędkość pobierania danych) do 2013 roku i przewiduje, że na ten cel konieczne będzie wydanie około 4,3 mld złotych.

Dodatkowo, aby umożliwić wszystkim Polakom dostęp do internetu z prędkością minimum 30 Mbps do 2020 roku, potrzeba kolejnych 4,2 mld złotych. Aby w pełni zrealizować cele Europejskiej Agendy Cyfrowej trzeba wydać ok. 18-20 mld złotych.

Plan przewiduje też wprowadzenie przepisów sprzyjających inwestycjom w sieci szerokopasmowe. Chodzi tu np. o obowiązek wyposażania nowych budynków w nowoczesną instalację telekomunikacyjną, opracowanie przepisów technicznych określających lokalizację kanałów technologicznych w drogach publicznych czy coroczne przeglądy istniejących przepisów prawnych dotyczących prowadzenia inwestycji telekomunikacyjnych.

Pieniądze na realizację planu pochodzić mają ze środków publicznych, funduszy unijnych oraz prywatnych firm. Jak wynika z Planu, całkowity szacowany koszt budowy i modernizacji infrastruktury sieciowej niezbędnej do realizacji celów NPS w całej Polsce to około 19-26 mld złotych.

Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej dostęp do internetu z prędkością 2 Mbps i więcej, ma 78 proc. Polaków. W ramach realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej wszyscy Polacy mają uzyskać możliwość skorzystania z tego typu łącz najpóźniej do 2015 roku.

Do 2020 powszechny ma być dostęp do prędkości 30 Mbps, a dla przynajmniej 50 proc. gospodarstw domowych - 100 Mbps. Według danych MAC obecnie z tak szybkiego internetu (minimum 30 Mbps) skorzystać może jedynie 4 proc. mieszkańców Polski. (PAP)

mkr/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)