Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd Irlandii chce szybko wrócić do gry. Opozycja mówi o trzech latach

0
Podziel się

Bruksela i MFW widziały już czteroletni plan oszczędnościowy.

Rząd Irlandii chce szybko wrócić do gry. Opozycja mówi o trzech latach
(PAP/EPA)
bDSftggR

_ - UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy widziały już projekt czteroletniego irlandzkiego planu oszczędnościowego i jest mało prawdopodobne, by zażądały dokonania w nim znaczących zmian - _powiedział w poniedziałek minister finansów Irlandii Brian Lenihan.

Minister podkreślił w wypowiedzi dla publicznej RTE, że pożyczka od UE/MFW mogłaby umożliwić Dublinowi szybki powrót na rynek obligacji; rzecznik opozycji irlandzkiej Michael Noonan twierdzi, że Irlandia będzie odcięta od tego rynku mniej więcej przez trzy lata.

_ - Pokazano im zarys tego planu podczas weekendu i w sumie są oni usatysfakcjonowani, tak jak i władze europejskie _ - powiedział Lenihan.

bDSftggT

Opublikowanie irlandzkiego planu oszczędnościowego (15 miliardów euro w ciągu czterech lat), jest oczekiwane w środę. Według Lenihana, nie ma mowy o zmianach w budżecie na rok 2011, inicjującym większość cięć. Projekt ustawy budżetowej ma trafić do parlamentu 7 grudnia. Według Lenihana Irlandia potrzebuje _ mniej niż 100 miliardów euro _ na ratowanie swych banków, które tracą depozyty i mają coraz większe trudności z pożyczaniem funduszy na rynku.

W zamian za pomoc UE i MFW żądają od Irlandii reorganizacji systemu bankowego, redukcji deficytu budżetowego, redukcji świadczeń socjalnych oraz podwyższenia podatku, płaconego przez przedsiębiorstwa. Dublin wykluczał dotąd poniesienie tego podatku, wynoszącego zaledwie 12,5 proc. i postrzeganego przez inne państwa jako nieuczciwa konkurencja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t117004.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dublin;szykuje;ciecia;ministrowie;finansow;g7;chwala,1,0,714753.html) Dublin szykuje cięcia. Ministrowie finansów G7 chwalą Stojąca na progu bankructwa Irlandia poprosi o pomoc Brukselę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t112720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europa;pomoze;irlandii;rzad;planuje;drastyczne;ciecia,156,0,714652.html) Europa pomoże Irlandii. Rząd planuje drastyczne cięcia Francuska minister Christine Lagarde zapowiada długie negocjacje.
bDSftghu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)