Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych

0
Podziel się:

Rada Ministrów na posiedzeniu rozpoczętym we wtorek po godz. 11 zajmie się
m.in. projektem ustawy o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Ministrowie wysłuchają
też informacji o uzgodnieniach w ramach umowy offsetowej między fińską firmą Patria a Skarbem
Państwa.

Rada Ministrów na posiedzeniu rozpoczętym we wtorek po godz. 11 zajmie się m.in. projektem ustawy o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Ministrowie wysłuchają też informacji o uzgodnieniach w ramach umowy offsetowej między fińską firmą Patria a Skarbem Państwa.

Zgodnie z projektem ustawy o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK) zgromadzone przez Fundusz środki mają zostać przekazane do budżetu państwa - za pośrednictwem BGK i przeznaczone na bardziej aktywne wsparcie samorządów.

Według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dalsze funkcjonowanie Funduszu nie ma sensu, bowiem zainteresowanie pożyczkami z FRIK jest zbyt małe.

Fundusz od roku 2004 wspiera jednostki samorządu terytorialnego w realizacji projektów inwestycyjnych, wykorzystujących finansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest udzielanie samorządom preferencyjnych kredytów na sfinansowanie kosztów przygotowania niezbędnej dokumentacji.

Preferencyjny kredyt ze środków Funduszu może być obecnie udzielony w wysokości nieprzekraczającej 80 proc. zaplanowanych kosztów netto, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług, jednak w kwocie nie większej niż 1 mln zł.

Rada Ministrów zapozna się też z informacją dotyczącą uzgodnień w ramach umowy offsetowej zawartej 1 lipca 2003 roku między fińską firmą Patria a Skarbem Państwa. To na licencji Patrii od 2005 roku produkowany jest w Wojskowych Zakładach Mechanicznych (WZM) w Siemianowicach Śląskich modułowy pojazd opancerzony (Armoured Modular Vehicle), który w Polsce otrzymał nazwę Rosomak.

Na początku kwietnia szef MON Tomasz Siemoniak poinformował, że ustalono warunki przedłużenia o 10 lat licencji na produkcję w Polsce kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Według zapowiedzi armia chce w najbliższym czasie kupić dodatkowe transportery - ma ich być łącznie 877 - w różnych wersjach, w tym ze 120-milimetrowym moździerzem. Planowana jest też modernizacja już posiadanych wozów.

Oprócz Polski wozy AMV wybrały m.in. Chorwacja, Słowenia, RPA i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pojazd wybrano w przetargu pod koniec 2002 r. MON postanowiło wtedy kupić 690 wozów w różnych wersjach, w tym uzbrojonej i do przewozu rannych. Obowiązującą przez dziesięć lat umowę na produkcję licencyjną Rosomaków w Siemianowicach Śl. podpisano w 2003 r.

Kolejny punkt posiedzenia rządu to projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Celem zmian jest harmonizacja wymagań, obowiązujących w UE - w zakresie certyfikacji produktów sektora kolejowego oraz wyeliminowanie obowiązku każdorazowego dopuszczania do eksploatacji dla tych samych typów urządzeń i budowli, eksploatowanych przez różnych przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury i użytkowników bocznic.

Według autorów nowelizacji zmiany doprowadzą do obniżenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców - związanych z uzyskiwaniem dopuszczeń do eksploatacji i uproszczą procedury administracyjne z tym związane.

Rząd zajmie się również projektem zmian w ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Celem projektowanej ustawy jest włączenie do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Zakres zmian dotyczy m.in.: określenia dodatkowych warunków korzystania z pomocy państw członkowskich przy doręczaniu pism, rozszerzenia zakresu informacji podatkowych - podlegających wymianie z państwami członkowskimi oraz określenia sposobu przekazywania do organu wyznaczonego wniosków o doręczenie pism, wniosków o udzielenie informacji oraz udzielanych informacji przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego. (PAP)

mrr/ agy/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)