Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
24.07.2006 17:21

Rząd m.in. o ocenie energetycznej budynków i Straży Granicznej

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć m.in. projektem ustawy wprowadzającej system oceny energetycznej budynków i mieszkań, a także zmianami w ustawie o Straży Granicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć m.in. projektem ustawy wprowadzającej system oceny energetycznej budynków i mieszkań, a także zmianami w ustawie o Straży Granicznej.

Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski, projekt ustawy o systemie oceny energetycznej budynków i lokali mieszkalnych jest wypełnieniem norm europejskich i ma doprowadzić do dobrego gospodarowania energią.

Projekt zakłada wydawanie świadectw energetycznych dla poszczególnych inwestycji. Od 1 stycznia 2008 roku - dla nowo wznoszonych budynków, a od początku 2009 - dla obecnie istniejących. "Chodzi o to, abyśmy mieli możliwość panowania nad wykorzystywaniem energii" - mówił Gosiewski. Według niego, wprowadzenie świadectw skłoni do uszczelnienia budynków, aby utrata energii była jak najmniejsza.

We wtorek rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jak wyjaśnił Gosiewski, projekt doprecyzowuje, że zwrot dotyczyć będzie tylko budynków budowanych w Polsce i przez polskich obywateli.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy o Straży Granicznej ma, według Gosiewskiego, umożliwić skuteczniejszą walkę z korupcją. Zgodnie z projektem, pracownicy Straży będą musieli bowiem co roku składać oświadczenia majątkowe. Gosiewski zaznaczył też, że strażnicy, którzy popełnili przestępstwo związane z pełnieniem służby, będą tracić specjalne uprawnienia emerytalne.

Rząd zajmie się też prezydenckim projektem zmian w Konstytucji, wprowadzającym europejski nakaz aresztowania. Rozpatrzy też dwa rozporządzenia dotyczące działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dotyczą one dopuszczenia użycia broni przez funkcjonariuszy CBA, a także nadania im specjalnych uprawnień (zatrzymywanie, kontrola osobista, przeglądanie bagażu itp.)

Gosiewski zapowiedział ponadto, że jeszcze w sierpniu do laski marszałkowskiej trafi projekt tzw. ustawy o lustracji majątkowej (napisał o tym w poniedziałek Dziennik). Klub PiS pracował nad tym projektem i jego złożenie było zapowiedziane już w marcu.

Jak przypomniał Gosiewiski, projekt zakłada rozszerzenie katalogu osób objętych obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych, zawierających także informacje o majątku współmałżonków i konieczność wskazywania źródeł pochodzenia majątku.

Gosiewski przyznał, że również niedługo do Sejmu powinien trafić projekt ustawy o komisji prawdy i sprawiedliwości. Nie wiadomo jeszcze, kto ostatecznie projekt złoży - rząd, Kancelaria Prezydenta, czy klub PiS. (PAP)

ann/ lop/

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz