Notowania

rząd
14.04.2009 12:15

Rząd m.in. o pomocy dla poszkodowanych w pożarze w Kamieniu Pomorskim

Na rozpoczętym we wtorek w południe posiedzeniu rządu, ministrowie mają podjąć decyzję w sprawie środków na pomoc poszkodowanym w pożarze hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na rozpoczętym we wtorek w południe posiedzeniu rządu, ministrowie mają podjąć decyzję w sprawie środków na pomoc poszkodowanym w pożarze hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim.

W pożarze, który wybuchł po północy z niedzieli na poniedziałek zginęło 21 osób, w tym sześcioro dzieci. 21 osób, wśród nich jeden strażak, zostało rannych. Budynek doszczętnie spłonął.

Premier Donald Tusk, który w poniedziałek był na miejscu tragedii, zapowiedział, że rząd pomoże odbudować spalony hotel. Według wstępnych szacunków będzie na to potrzebne ok. 3,5-4 mln zł. Pieniądze na pomoc dla pogorzelców pochodzić mają z rezerwy celowej.

Wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna poinformował, że w czwartek przedstawiony zostanie wstępny raport z opisem akcji ratunkowej. Schetyna zapowiedział też przeprowadzenie inwentaryzacji oraz ocenę stanu bezpieczeństwa podobnych budynków socjalnych w całym kraju.

Ponadto rząd ma omówić projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, który przewiduje, że strony w postępowaniu cywilnym przed sądem będą mogły ubiegać się o wyznaczenie adwokata z urzędu, nawet jeśli nie zostały zwolnione z kosztów sądowych.

Obecnie zwolnienie z kosztów sądowych (w całości lub części) jest warunkiem ubiegania się o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego przez sąd. Jednak - jak podkreśla w uzasadnieniu do projektu resort sprawiedliwości - "w obecnych realiach nie jest to adekwatne kryterium".

Ministrowie zajmą się także projektami rozporządzeń w sprawie zmian przepisów dotyczących wałbrzyskiej i krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Rząd wysłucha również informacji ministra rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej o wykorzystaniu unijnych funduszy.

9 kwietnia szefowa resortu rozwoju regionalnego poinformowała, że kwota zaliczek dotychczas wypłaconych na realizację projektów unijnych w ramach funduszy na lata 2007-2013 wyniosła 300 mln zł.

Przyznała, że resort spodziewał się lepszego rezultatu. Polska ma do wykorzystania w latach 2007 - 2013 67 mld euro funduszy unijnych. (PAP)

mok/ woj/

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz