Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o projekcie nowej ustawy o cudzoziemcach

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11.30 posiedzeniu zajmie się m.in.
projektem nowej ustawy o cudzoziemcach oraz wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia
polskiego kontyngentu wojskowego na Bałkanach.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11.30 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowej ustawy o cudzoziemcach oraz wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia polskiego kontyngentu wojskowego na Bałkanach.

Założenia do nowej ustawy o cudzoziemcach - autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - przyjęto już w 2011 r. Projekt zawiera pakiet rozwiązań wprowadzających ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz tych, którzy chcieliby zalegalizować swój pobyt.

Wydłużony m.in. ma być z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Wniosek o zezwolenie na taki pobyt cudzoziemiec będzie mógł złożyć podczas swojego pobytu, w dogodnym dla siebie momencie. Teraz każdy, kto chce przedłużyć obecność w Polsce, musi z takim wnioskiem wystąpić przynajmniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt.

W projekcie zaproponowano także nowe rozwiązania dla cudzoziemców studiujących na polskich uczelniach. Zezwolenie na pobyt czasowy dla studiujących cudzoziemców ma być przyznawane na okres 15 miesięcy. W sytuacji, gdy cudzoziemiec będzie przebywał w Polsce krócej niż rok, wówczas zezwolenie ma być przyznawane na czas trwania roku akademickiego lub studiów oraz dodatkowo 3 miesiące.

Natomiast cudzoziemcy, którzy kontynuują studia na drugim lub kolejnym roku, mają otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy na 2 lata, a nie jak do tej pory na rok. Zmiany mają objąć także cudzoziemców-absolwentów polskich uczelni wyższych, którzy poszukują w Polsce pracy. Będą oni mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na 1 rok. Obecnie wojewoda nie może przyznać studentowi kolejnego zezwolenia na pobyt, jeśli nie zaliczył on roku studiów i nie uzyskał warunkowego wpisu na następny semestr lub rok.

Nowością w projekcie ustawy jest przyznanie jednego zezwolenia - zarówno na pobyt, jak i na pracę. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, ma mieć możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Obecnie to pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce cudzoziemca, musi ubiegać się dla niego o zezwolenie na pracę. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt. Procedura wydawania zezwoleń na pracę nie zostanie zlikwidowana.

W myśl projektu pracodawca nadal ma mieć możliwość uzyskania zezwolenia na pracę, które będzie uprawniało m.in. do ubiegania się o wizę dla cudzoziemca chcącego pracować w Polsce. Ponadto cudzoziemiec będzie mógł przez jeden miesiąc pozostawać bez zatrudnienia. W tym czasie nie straci udzielonego mu wcześniej zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Nowym rozwiązaniem jest także przyspieszenie procedury udzielania zezwoleń na pobyt. W tym celu skrócono termin (z 30 do 15 dni), w którym m.in. policja i ABW udzielają informacji, czy wjazd i pobyt cudzoziemca nie zagraża bezpieczeństwu albo porządkowi publicznemu. W projekcie nowej ustawy wprowadzono zapis, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy, nie będzie musiał przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Zaproponowano, aby wystarczające było tylko wykazanie, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.

Rząd zajmie się też wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia polskiego kontyngentu wojskowego w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW), tak jak obecnie, będzie wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej - Wschód, podporządkowanej dowódcy Sił Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Głównym celem kontyngentu ma być nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego w Kosowie.

Żołnierze PKW będą monitorowali przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych. Kontyngent zajmie się realizacją działań manewrowych, w tym demonstrowaniem militarnej obecności Sił Międzynarodowych w Kosowie oraz prowadzeniem patroli - w celu identyfikacji i neutralizacji zagrożeń bezpieczeństwa.

Zadaniem polskich żołnierzy będzie także wspieranie kosowskiej policji w zapewnieniu praworządności w Kosowie. Przewidziano również monitorowanie - w ścisłej współpracy z lokalną społecznością - sytuacji bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności, a także wspieranie pomocy humanitarnej.

Kolejny punkt posiedzenia rządu to założenia do nowelizacji przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem planowanego projektu jest - jak wskazuje MS - przyspieszenie i ułatwienie rozpoczynania działalności przez wszystkie podmioty podlegające wpisowi do KRS.

Zgodnie z założeniami - z 25 dni do tygodnia - ma skrócić się czas oczekiwania przez podmiot na możliwość rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Projektowane rozwiązanie przewiduje nadawanie podmiotom wpisanym do KRS identyfikatora podatkowego NIP oraz numeru identyfikacyjnego REGON automatycznie po dokonaniu wpisu podmiotu do Rejestru - przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego oraz zamieszczaniu tych numerów w KRS bezpośrednio po ich nadaniu, bez konieczności wydawania przez sąd rejestrowy orzeczenia w tym zakresie.

"Dzięki tym rozwiązaniom podmioty podlegające wpisowi do KRS uzyskają możliwość faktycznego prowadzenia działalności już w chwili wpisu, ponieważ jego uzyskanie, inaczej niż dotychczas, zapewni jednoczesne uzyskanie NIP i REGONU" - zaznacza MS.

Kolejnymi projektami Ministerstwa Sprawiedliwości, które zostaną rozpatrzone przez rząd, będą założenia zmian w kodeksie postępowania cywilnego związane z wdrażaniem elektronicznej księgi wieczystej oraz z kwestiami kosztów sądowych w sprawach cywilnych.

Rada Ministrów zajmie się też nowelizacją ustawy o prawie farmaceutycznym. Najistotniejsze zmiany wprowadzone w projekcie wynikają ze zmian prawa europejskiego - w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii oraz wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Zmiany dotyczą m.in. tematyki działań niepożądanych.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych. Istotą projektu jest określenie, iż w paszportach wydawanych dzieciom do 12. roku życia nie zamieszcza się obrazu linii papilarnych.

Kolejna zmiana to rozszerzenie zamkniętego katalogu przypadków, w których wydawane są paszporty tymczasowe - o osoby, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy.

Ministrowie rozpatrzą również założenia do projektu nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do rozwiązań dotyczących zawierania transakcji krótkiej sprzedaży przewidzianych w rozporządzaniu unijnym sprawie takiej sprzedaży.

Z porządku obrad posiedzenia rządu "spadł" projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli druga transza deregulacji. Ustawy deregulacyjne były jednym ze sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. (PAP)

mrr/ agy/ mja/ gdyj/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)