Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o współpracy z Sejmem i Senatem w sprawach unijnych

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11.30 posiedzeniu przyjmie
stanowisko do projektu ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych
z członkostwem Polski w UE. Projekt przygotowany został w sejmowej komisji ds. UE.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11.30 posiedzeniu przyjmie stanowisko do projektu ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Projekt przygotowany został w sejmowej komisji ds. UE.

1 grudnia 2009 r. wszedł w życie Traktat z Lizbony. Wiąże się z tym konieczność wprowadzenia do prawa polskiego zmian umożliwiających wykorzystanie przyznanych państwom członkowskim uprawnień - w tym nowych uprawnień Sejmu i Senatu. Traktatowe zmiany wzmacniają role krajowych parlamentów na forum Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem ustawy, Rada Ministrów ma przedstawiać Sejmowi i Senatowi, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, informację o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej. Rząd ma też przekazywać Sejmowi i Senatowi projekty stanowisk Polski w sprawie projektów aktów ustawodawczych UE (nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania tych projektów).

Projekt przewiduje, że Rada Ministrów przekazuje również Sejmowi i Senatowi, niezwłocznie po ich otrzymaniu: projekty umów międzynarodowych, których stroną mają być Unia Europejska lub Europejska Wspólnota Energii Atomowej, projekty decyzji przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie,˙projekty aktów Unii Europejskiej niemających mocy prawnej, w szczególności propozycje wytycznych przyjmowanych w sferze unii gospodarczej i pieniężnej.

Rada Ministrów przekazuje też Sejmowi i Senatowi na piśmie informacje o przebiegu procedur stanowienia prawa Unii Europejskiej oraz o stanowiskach Polski zajmowanych w trakcie tych prac.

Projekt reguluje też zasady występowania przez Sejm lub Senat do Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku otrzymania przez premiera - przesłanej przez marszałka Sejmu (lub Senatu) uchwały Sejmu (lub Senatu) w sprawie wniesienia do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi w sprawie naruszenia przez akt ustawodawczy Unii zasady pomocniczości, premier niezwłocznie, z zachowaniem terminów wynikających z prawa Unii Europejskiej, wnosi skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem Sejm ma prawo opiniować kandydatów na stanowiska: członka Komisji Europejskiej, członka Trybunału Obrachunkowego, sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, członka Komitetu Regionów, dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym, Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt założeń do nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych. Zakłada wydłużenia o dwa lata czasu na komercjalizację lub likwidację państwowych instytucji filmowych; ma też zostać wprowadzona możliwość przekształcania państwowych instytucji filmowych w instytucje kultury.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju. Proponowane zmiany mają na celu m.in.: dostosowanie przepisów do przepisów unijnych - uznających niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem oraz wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w celu dostosowania działań prowadzonych przez Agencję do potrzeb przedsiębiorców w warunkach spowolnienia gospodarczego - spowodowanego ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych oraz projektem założeń do projektu ustawy o nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej i informacji prawnej dla osób fizycznych.

Ministrowie wysłuchają również informacji o działalności Międzyresortowego Zespołu do Spraw Inwestycji Zagranicznych w okresie od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to sprawozdanie z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w 2008 roku.

Ministrowie wysłuchają też cotygodniowej informacji na temat wykorzystania funduszy unijnych. (PAP)

mrr/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)