Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o założeniach do regulacji ws. wydobycia węglowodorów

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 12 posiedzeniu zajmie się
założeniami do regulacji ws. wydobycia węglowodorów, m.in. gazu łupkowego oraz projektem noweli
ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 12 posiedzeniu zajmie się założeniami do regulacji ws. wydobycia węglowodorów, m.in. gazu łupkowego oraz projektem noweli ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych.

Ministrowie mają rozpatrzyć projekt założeń kierunkowych regulacji w sprawie wydobycia węglowodorów, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Premier Donald Tusk w expose wygłoszonym w 2011 r. zapowiedział opodatkowanie kruszców (miedzi i srebra) oraz gazu łupkowego tak, by dochody te były - jak mówił - "stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę". Kilka dni później Ministerstwo Finansów poinformowało, że planuje opodatkowanie wydobycia węglowodorów, nie tylko gazu łupkowego, ale także gazu wydobywanego w sposób konwencjonalny oraz ropy.

W pierwszych miesiącach tego roku Ministerstwo Finansów przekazało prace nad założeniami projektu Ministerstwu Środowiska. Szef tego resortu Marcin Korolec mówił wtedy, że w projektowanych przepisach należy przede wszystkim "zagwarantować pełną kontrolę państwa nad udzielonymi już koncesjami (...), ale przy poszanowaniu praw nabytych inwestorów".

W czerwcu MŚ zapowiadało publikację projektu, który - jak wtedy deklarował resort - oprócz kwestii podatkowych ma zakładać powołanie Funduszu Węglowodorowego, który pozwoli na inwestowanie pieniędzy z wydobycia w polską gospodarkę.

Również w czerwcu pracujący nad projektem wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak mówił PAP, że kwestie podatkowe w projekcie są drugorzędne, najważniejsza jest regulacja rynku wydobywczego. Według Woźniaka projekt będzie zakładał powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), strategicznej spółki, w 100 proc. należącej do Skarbu Państwa, która będzie nadzorowała działalność sektora wydobywczego oraz podniesienie tzw. opłaty eksploatacyjnej oraz rozdzielenie jej między Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i samorządy.

Na wtorkowym posiedzeniu ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. Nowe prawo jest konieczne w związku z wprowadzeniem nowych unijnych przepisów.

Nowe zasady europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS) mają obowiązywać od 2013 r. Jeszcze przed startem nowego systemu ruszyć ma polska aukcja uprawnień, którą - zgodnie z projektowaną ustawą - będzie prowadził Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE).

Nowe przepisy będą też określać m.in. zasady funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami, w szczególności wydawanie zezwoleń na emisję, zadania podmiotów nadzorujących i administrujących system EU ETS, zasady wydawania środków ze sprzedaży uprawnień do emisji na aukcji. Zgodnie z założeniami środki te mają być dochodem budżetu państwa, a przynajmniej połowa z nich powinna zostać przeznaczona na politykę klimatyczną.

Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o podatku VAT. Ma on na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego.

W projekcie znalazły się zmiany porządkujące dotyczące zwolnień od podatku oraz zmiany związane ze stosowaniem stawek obniżonych, które nie wynikają bezpośrednio z konieczności dostosowania się do prawa unijnego. Zapisano w nim m.in., że podstawowa 23-proc. stawka VAT obejmuje nie tylko sprzedaż kawy i herbaty, ale także napojów, do których wykorzystywane są napary z kawy i herbaty. Według fiskusa niektórzy podatnicy sprzedający kawę z mlekiem omijają przepisy i naliczają dla tego napoju 8-proc. podatek, kwalifikując go jako napój mleczny.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów, to założenia do projektu nowelizacji ustawy o Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Jego celem jest skrócenie czasu trwania postępowań sądowych w sprawach o wykroczenia oraz zredukowanie ponoszonych w związku z tym kosztów. Chodzi o wprowadzenie do systemu polskiego postępowania w sprawach o wykroczenia, protokołu w postaci zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku (protokołu elektronicznego).

Według autorów zmian, protokół sporządzany w formie elektronicznej, powinien przyczynić się do istotnego uproszczenia i przyspieszenia postępowania.

Ministrowie rozpatrzą też projekt uchwały w sprawie zgłoszenia kandydatury Polski i Warszawy jako gospodarza 19. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu wraz z dziewiątą sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto.

Rząd zajmie się także projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Rządowy Program Rezerw Strategicznych na lata 2013-2017" z informacją o asortymencie rezerw strategicznych, ich ilości i wartości oraz ich finansowaniu, wykorzystaniu i rozmieszczeniu w 2011 r.

Ministrowie mają ponadto przyjąć stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o spółdzielniach, autorstwa PO.

Według autorów projektu, prowadzi on m.in. do zwiększenia praw spółdzielców i ich kontroli nad spółdzielnią, umocnienia pozycji walnego zgromadzenia członków spółdzielni oraz zakłada personalną odpowiedzialność zarządu za działania na szkodę spółdzielni lub jej członków; zmiany zmierzają też do porządkowania sprawy gruntów, ułatwiają tzw. uwłaszczenia, czyli przekształcenia własnościowe w spółdzielni.

Propozycja PO zakłada również, że spółdzielcy mający jedynie lokatorskie prawo do lokalu mają być chronieni na równi z osobami mającymi własnościowe prawo do lokalu. Według autorów zmian nowe prawo ma również urealnić kadencyjność władz spółdzielni.

Propozycję zmian krytykują politycy SLD, według których, gdyby ustawa weszła w życie, mogłaby skutkować likwidacją spółdzielni.(PAP)

mrr/ wkr/ mzk/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)