Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2012 r.

0
Podziel się:

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu rząd zajmie się m.in.
założeniami polskiej polityki zagranicznej na 2012 r. oraz jej priorytetami na lata 2012-2016.

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu rząd zajmie się m.in. założeniami polskiej polityki zagranicznej na 2012 r. oraz jej priorytetami na lata 2012-2016.

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski przypomniał na wtorkowym briefingu prasowym przed posiedzeniem rządu, że założenia polskiej polityki zagranicznej na 2012 r. będą podstawą do wystąpienia ministra spraw zagranicznych planowanego na 29 marca w Sejmie.

Odnosząc się do priorytetów polskiej polityki zagranicznej na lata 2012-2016. Arabski zaznaczył, że jest to dokument strategiczny, bardziej ogólny niż założenia na obecny rok. "Jest to dokument, który definiuje we wszystkich obszarach nasze zainteresowania, jeśli chodzi o politykę zagraniczną" - powiedział szef KPRM.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki mówił w poniedziałek PAP, że po raz pierwszy strategia wieloletnia - w tym przypadku pięcioletnia - przełoży się w sposób bezpośredni na konkretne zadania dotyczące polityki krótkookresowej, czyli na bieżący rok.

"Dlatego po raz pierwszy Rada Ministrów najpierw przyjmie założenia wieloletnie, a następnie z nich wynikające taktyczne, krótkoterminowe zadania dla dyplomacji" - oświadczył rzecznik.

Bosacki nie chciał mówić, jakie priorytety znajdują się w projektach dokumentów. Założenia polskiej polityki zagranicznej na 2012 r. będą miały klauzulę tajności.

Rząd zajmie się też projektem uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2012 - 2015. Arabski podkreślił we wtorek, że jest to instrument, którym Polska posługuje się na arenie międzynarodowej, jeśli chodzi o współpracę z innymi krajami rozwijającymi się. "Mówimy tutaj o współpracy rozwojowej na poziomie około 128 mln zł rocznie" - powiedział.

Ministrowie zajmą się też zmianami w projekcie uchwały w sprawie przyjęcia programu rozwoju pod nazwą "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020".

Arabski mówił, że program ten opisuje sposoby pomocy we wspieraniu inwestycji - szczególnie zagranicznych - w Polsce. "Porządkujemy zasady przekazywania tej pomocy, koncentrujemy się na priorytetach, (...) wśród nich są takie sektory jak motoryzacja, sektor elektroniczny, lotniczy, biotechnologie (...)" - poinformował szef KPRM.

Jak powiedział, tam, gdzie będą dokonywane inwestycje w nowe technologie powyżej 350 mln złotych, można się spodziewać "dość dużego wsparcia ze strony państwa". Arabski zaznaczył, że wsparcie będzie też możliwe w przypadku innych inwestycji o nakładach minimalnych w wysokości 1 mld zł, bądź tworzących minimum 500 miejsc pracy.

Kolejny punkt posiedzenia rządu to projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Projekt powstał ze względu na konieczność dostosowania przepisów do zmieniających się potrzeb nadzoru epidemiologicznego oraz zwalczania chorób zakaźnych i dostosowania przepisów o finansowaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej do faktycznych źródeł finansowania działalności stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Zmiany mają charakter formalno-prawny i nie nakładają na stacje sanitarno-epidemiologiczne nowych zadań ani nie powodują zwiększenia wydatków na ich działalność ponad te koszty, które wynikają z już obowiązujących przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Arabski zaznaczył, że ten dokument ma charakter techniczny, chodzi m.in. o - jak wyjaśnił - określenie faktycznego stanu prawnego i uporządkowania relacji między inspekcjami sanitarnymi.

Rada Ministrów ma też przyjąć zmiany w rozporządzeniach w sprawie warmińsko-mazurskiej specjalnej strefy ekonomicznej oraz słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Arabski wyjaśnił, że chodzi m.in. o poszerzenie warmińsko-mazurskiej strefy o ponad 81 ha gruntów w Elblągu, Olsztynie, Mławie i w gminie Nidzica.

W przypadku słupskiej strefy ekonomicznej - mówił szef KPRM - chodzi o to, by włączyć w granice strefy 430 ha. Są to tereny - jak dodał - położone są m.in. w Koszalinie, Ustce i Słupsku. (PAP)

hgt/ mrr/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)